Grafenowy tatuaż do mierzenia ciśnienia

Grafenowy tatuaż do mierzenia ciśnienia
Naukowcy z dwóch ośrodków naukowych w Teksasie w USA opracowali nowy elektroniczny "tatuaż", który pozwala na ciągłe monitorowanie ciśnienia krwi pacjenta. E-tatuaż jest wykonany z grafenu i może z powodzeniem być noszony przez dłuższy czas, nie przeszkadzając w pracy, co pozwala na uzyskanie lepszych danych o stanie zdrowia.

Działanie urządzenia polega na wysyłaniu prądu elektrycznego przez skórę i mierzeniu reakcji organizmu - czyli wartości zwanej bioimpedancją, która jest pośrednio skorelowana z ciśnieniem krwi, którego wartości są przetwarzane za pomocą nowych, opracowanych dla tej metody, modeli AI. W testach e-tatuaż potrafił dokładnie monitorować ciśnienie krwi w tętnicach przez ponad 300 minut bez przerwy.

Aby właściwie zrozumieć funkcjonowanie organizmu, konieczne jest ciągłe monitorowanie, ale trudno to zrobić poza placówkami medycznymi. Smartwatche i trackery aktywności fizycznej teoretycznie nadają się do tego, ale nie są jeszcze wystarczająco niezawodne. Poza tym zmieniają pozycję względem ciała. E-tatuaż zachowuje stałą pozycję. Opis badań ukazał się w czasopiśmie "Nature Nanotechnology".

Źródło: newatlas.com/medical/

Mirosław Usidus