W próbkach z asteroidy znaleziono pył starszy niż Układ Słoneczny

W próbkach z asteroidy znaleziono pył starszy niż Układ Słoneczny
Ziarna pyłu, które są starsze niż sam Układ Słoneczny, zostały znalezione w próbkach z asteroidy Ryugu przywiezionych na Ziemię przez japońską sondę kosmiczną Hayabusa 2 około dwóch lat temu.

W próbkach z Ryugu znajduje się węglik krzemu - związek chemiczny, który nie występuje naturalnie na Ziemi. Badanie na temat tej jego rzadkiej formy, występującej w mniej poddanej oddziaływaniu czynników zewnętrznych warstwie asteroidy, zostało opublikowane w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters".

Niezwykle rzadką formację krzemianową, która jest łatwo niszczona przez procesy chemiczne zachodzące w asteroidach, naukowcy wykryli obok znanych wcześniej rodzajów wąglika krzemu. Materiał ten został znaleziony, jak czytamy w komunikacie, "w mniej zmienionym chemicznie fragmencie, który prawdopodobnie osłonił go przed taką aktywnością".

W innym badaniu próbek opublikowanym w "Nature Astronomy" jest z kolei mowa o związkach, które nie mogą wytrzymać temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, co w połączeniu z innymi wynikami badań sugerowałoby, że Ryugu uformowała się w zewnętrznym Układzie Słonecznym i migrowała do środka, choć nie jest to jedyne możliwe wyjaśnienie.

Hipoteza, że Ryugu mógłby być obiektem starszym niż nasz Układ niesie za sobą interesujące dla nauki konsekwencje.

Źródło: www.space.com