Tester oprogramowania – co robi i ile zarabia? Gdzie szukać pracy?

Tester oprogramowania – co robi i ile zarabia? Gdzie szukać pracy?
Testerzy oprogramowania to stale rosnąca grupa w branży IT. Wraz z rozwojem technologii cały czas przybywa nowych systemów, aplikacji czy gier, które trzeba poddać kontroli. Na rynku widać spore zapotrzebowanie – szczególnie na osoby z dużym doświadczeniem testerskim. Co robi się w takiej pracy na co dzień? Ile się zarabia i jak znaleźć zatrudnienie?

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester oprogramowania to zawód polegający na, jak sama nazwa wskazuje, testowaniu oprogramowań i systemów. Najpierw developer tworzy jakąś aplikację czy inny program, a następnie tester przeprowadza kontrolę jakości i szuka wszelkich błędów i usterek. Sprawdza, co działa tak, jak powinno, a co koniecznie trzeba zmienić. Gdy przetestuje całe oprogramowanie, daje znać jego twórcy, aby ten wprowadził poprawki.

Wyróżnia się dwa rodzaje testowania – manualne i automatyczne. Pierwszym zajmują się zwykle testerzy na stanowiskach juniorskich. Polega ono na ręcznym poszukiwaniu błędów w oprogramowaniu. Drugim trudnią się zwykle osoby na stanowisku Mida czy Seniora. Testowanie automatyczne polega na tworzeniu skryptów, które same wyszukują usterki. Wpływa to na szybkość i efektywność testowania.

Ile można zarobić na takim stanowisku?

Branża IT nie bez powodu kojarzy się z wysokimi zarobkami. Na wysokie pensje mogą liczyć szczególnie programiści, ale nie tylko. Testerzy oprogramowania, głównie na stanowiskach seniorskich, także zarabiają sporo.

Oczywiście pensja zależy od wielu czynników, w tym m.in.: możliwości pracodawcy, doświadczenia pracownika, rodzaju wykonywanych testów (manualne i automatyczne), wymiaru pracy czy formy zatrudnienia.

Co do ostatniej kwestii – w branży IT największe pensje notują pracownicy działający w ramach umów B2B. Pensja netto przy umowach o pracę jest zwykle nieco niższa.

Oto średnie zakresy wynagrodzenia, jakie można przyjąć dla testerów o różnym stopniu zaawansowania:

• Junior – od 4 do 7 tysięcy złotych;
• Mid – od 8 do 11 tysięcy złotych;
• Senior – od 12 do 18 tysięcy złotych.

Tester oprogramowania – szukanie pracy

Tester oprogramowania to taki zawód, do którego nie trzeba mieć żadnego specjalistycznego wykształcenia. Bardzo ważne są umiejętności miękkie, zainteresowanie branżą IT i nieustanne pogłębianie doświadczenia.

Osoby, które chcą zostać testerami, powinny odznaczać się cierpliwością, opanowaniem, sumiennością i dokładnością. Muszą myśleć analitycznie i cechować się asertywnością. Dlaczego to ważne?

Codzienna praca testera polega na ciągłym wyszukiwaniu błędów i raportowaniu tego innym. Aby znajdować nieprawidłowości w aplikacjach, należy się mocno skupić i robić to bardzo dokładnie.

Później natomiast trzeba mieć śmiałość zdania relacji ze swoich prac przed twórcą danego oprogramowania. Tester musi być precyzyjny, mieć zdolności przywódcze i dobrze komunikować się ze współpracownikami.

Aby znaleźć pracę na stanowisku juniorskim, trzeba mieć pakiet podstawowych umiejętności. Zalicza się do niego m.in. znajomość języka angielskiego. Powinna być ona co najmniej na poziomie C1.

Warto nauczyć się podstaw języków programowania, a także poznać takie narzędzia jak Jira czy Selenium. W sieci jest całkiem sporo kursów i webinarów na temat testowania i zdecydowanie warto wziąć w nich udział. Pracodawcy cenią sobie doświadczenie w praktyce, więc należy także wykonywać proste zadania testerskie. Mogą być one elementem szkoleń.

Warto szukać pracy testera oprogramowania na No Fluff Jobs. To portal z wieloma ofertami IT, w których pracodawcy dzielą się zawsze proponowaną kwotą wynagrodzenia. Osoby początkujące powinny zgłaszać się do ofert juniorskich, a bardziej doświadczone mogą śmiało kandydować na te z oznaczeniem Mid czy Senior.

Przed aplikacją warto dobrze dopracować swoje CV. Liczy się w nim nie tylko doświadczenie, ale także uwzględnienie umiejętności miękkich, wyszczególnienie znajomych narzędzi czy krótki opis kandydata. CV powinno być atrakcyjne wizualnie i czytelne.