Materia w dwóch wymiarach czasu we wnętrzu komputera kwantowego

Materia w dwóch wymiarach czasu we wnętrzu komputera kwantowego
Przez wystrzeliwanie impulsów "lasera Fibonacciego" (czyli aktywowanego w cyklu zgodnym z określonym ciągiem liczbowym) skierowanych na atomy znajdujące się wewnątrz komputera kwantowego, fizycy stworzyli zupełnie nową fazę materii o niezwykłych właściwościach, która m.in. zachowuje się tak, jakby miała dwa wymiary czasowe. Wyniki te zostały opisane w publikacji na łamach "Nature".

Fizycy nie nastawiali się w tych badaniach na stworzenie dodatkowych wymiarów czasu ani nie szukali metody umożliwiającej lepsze przechowywanie danych kwantowych. Interesowało ich głównie stworzenie nowej fazy materii, poza standardowym ciałem stałym, cieczą, gazem i plazmą.

Po zastosowaniu lasera pulsującego w ciągu Fibonacciego pojawiły się jednak nieoczekiwane dodatkowe zjawiska. "System otrzymuje dodatkową symetrię z nieistniejącego dodatkowego wymiaru czasu," napisali badacze w komunikacie. Jawi się jako materiał, który istnieje w jakimś wyższym wymiarze z dwoma wymiarami czasu, choć wydaje się to fizycznie niemożliwe.

Nowa faza materii, powstała wskutek rytmicznego pobudzania pasma 10 jonów iterbu w procesorze kwantowym H1 firmy Quantinuum, umożliwia naukowcom przechowywanie informacji w sposób o znacznie większej odporności na błędy niż znane układy.

Może otworzyć to drogę do komputerów kwantowych przechowywujących dane przez długi czas bez ich utraty, jednak wyzwaniem jest jej integracja ze znanymi układami obliczeń kwantowych.

Źródło: www.space.com