Obiecujące odkrycie - dwutlenek wanadu pamięta wcześniejsze bodźce zewnętrzne

Obiecujące odkrycie - dwutlenek wanadu pamięta wcześniejsze bodźce zewnętrzne
Dwutlenek wanadu jest w stanie "zapamiętać" bodźce zewnętrzne, które działały na niego wcześniej - odkryli naukowcy z Politechniki w Lozannie.

W trakcie eksperymentów polegających na stosowaniu przepływu prądu elektrycznego przez materiał i wyłączaniu go materiał zmieniał postać, by wrócić do pierwotnego stanu po wyłączeniu napięcia, a następnie, po ponownym przyłożeniu prądu – przybrać kształt z poprzedniej "sesji z prądem".

"VO2 wydawał się 'pamiętać' pierwsze przejście fazowe i przewidywać następne", komentował w publikacji, która ukazała się w "Nature Electronics", Elison Matioli z Politechniki w Lozannie, gdzie przeprowadzono eksperymenty.

Zmiana dotyczyła nie tyle stanu w rozumieniu elektroniki, ile fizycznego kształtu, co było dla badaczy zaskakujące. "Pamięć" dwutlenku wanadu, jak wynika z badań, trwała co najmniej trzy godziny. Naukowcom zachowanie to kojarzy się z neuronami w mózgu, przyjmującymi i pamiętającymi określone stany fizyczne.

VO2 jest materiałem, który ostatnio zaczął być postrzegany jako alternatywa lub uzupełnienie dla krzemu w urządzeniach elektronicznych, ze względu na jego ciekawe pod pewnymi względami przewyższające krzem właściwości półprzewodnikowe.

Jedną z najbardziej intrygujących właściwości dwutlenku wanadu jest to, że poniżej 68 stopni Celsjusza zachowuje się jak izolator, jednak powyżej tej temperatury przechodzi nagle w metal o dobrym przewodnictwie elektrycznym.

Źródło: Sciencealert.com