Ubrania, które grzeją lub chłodzą - bez potrzeby przebierania

Ubrania, które grzeją lub chłodzą - bez potrzeby przebierania
W czasopiśmie "ACS Nano" ukazała się publikacja, w której opisany jest nowy typ materiału tekstylnego, utkanego z bardzo drobnych nici wytworzonych m.in. z materiałów zmiennofazowych i innych zaawansowanych substancji, które łącznie tworzą tkaninę reagującą na zmieniające się temperatury, czyli ogrzewającą lub chłodzącą użytkownika w zależności od potrzeby w danym momencie.

Wykorzystany w tej strukturze materiał zmiennofazowy może przechowywać i uwalniać duże ilości ciepła, gdy przechodzi z fazy ciekłej w stałą. Łącząc nici z niego wykonane z powłokami elektrotermicznymi i fototermicznymi, które wzmacniają ten efekt, udało im się doprowadzić do powstania tkaniny, która może zarówno szybko schłodzić użytkownika, jak i ogrzać go w miarę zmieniających się warunków otoczenia.

Specjaliści zmagali się w tym projekcie z problemem umieszczania materiału zmiennofazowego w materiale. Stosowane w produkcji, metody takie jak mikrokapsułki, to kłopotliwy i kosztowny sposób. Zamiast tego badacze zastosowali technikę nazywaną "coaxial electrospinning", w której, mówiąc w dużym uproszczeniu, substancja zmiennofazowa jest wkomponowana we wnętrze włókien materiału tekstylnego.

Źródło: phys.org/news
Foto: AdobeStock_212546389