Elektryczny samolot pasażerski przeleciał z kanadyjskiej wyspy na kontynent

Elektryczny samolot pasażerski przeleciał z kanadyjskiej wyspy na kontynent
Firma lotnicza Harbour Air od kilku lat pracująca nad projektem elektryfikacji transportu lotniczego poinformowała o kamieniu milowym w tej dziedzinie. Chodzi o pierwszy przelot przerobionego samolotu De Havilland Beaver z kanadyjskiego stałego lądu na wyspę Vancouver (na odcinku 72 kilometrów) przy użyciu w pełni elektrycznego układu napędowego.

W projekcie rozwoju elektrycznego transportu lotniczego firma współpracuje z firmą MagniX, pracującą nad silnikami elektrycznymi o dużej mocy oraz z innymi partnerami technologicznymi. Według relacji odpowiedzialnych za 24-minutowy lot, układ napędowy miał podczas lotu wciąż sporą rezerwę mocy.

Harbour Air to największa morska linia lotnicza w Ameryce Północnej, która każdego roku przewozi około pół miliona pasażerów w 30. tysiącach lotach komercyjnych. W 2019 roku zapowiedziała, że stanie się pierwszą na świecie całkowicie elektryczną linią lotniczą. Już w grudniu 2019 roku jej zmodyfikowany De Havilland Beaver wykonał pierwszy krótki przelot nad rzeką Fraser w Richmond w Kolumbii Brytyjskiej. Od tego czasu firma kontynuuje program testów z myślą o certyfikacji i zatwierdzeniu maszyny przez administracje lotniczą.

Źródło: newatlas.com, zdjęcie: harbourair.com

Mirosław Usidus