Ogniwa perowskitowo-krzemowe biją kolejne rekordy sprawności

Ogniwa perowskitowo-krzemowe biją kolejne rekordy sprawności
Zespół badaczy z Helmholtz Zentrum w Berlinie opracował nowy typ tandemowych perowskitowo-krzemowych ogniw słonecznych, które, według opublikowanego komunikatu, osiągają sprawność generowania energii sięgającą ponad 32 procent. Ten nowy rekord, który został niezależnie zweryfikowany, to najlepszy wynik spośród wszystkich powstających obecnie technologii fotowoltaicznych w rankingu prowadzonym i regularnie aktualizowanym przez amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL).

Opracowane przez niemieckich uczonych zbudowane jest z: górnego ogniwa wykonanego z kilku cienkich warstw perowskitu oraz dolnego z krzemu. Zastosowanie szeregu warstw pozwala na filtrowanie różnych barw światła do niższych poziomów i minimalizuje straty elektryczne. Zespół zaprojektował również nowy interfejs pomiędzy obszarem aktywnym a elektrodami, co pomogło zwiększyć ogólną wydajność ogniwa.

Pochodzący z połowy 2022 roku poprzedni rekord sprawności ogniwa tego typu czyli tandemu perowskitowo-krzemowego należał do naukowców z politechniki EPFL z Lozanny i wynosił 31,25 procent. Jak wyjaśniają przedstawiciele niemieckiego zespołu, ich wynik, wynoszący dokładnie 32,5 procent, zrównuje te konstrukcje ze sprawnością bardzo drogich półprzewodników z grupy III/V.

Źródło i zdjęcie: newatlas.com/energy

Mirosław Usidus