Zrobotyzowani dostawcy jedzenia ruszają do pracy w USA

Zrobotyzowani dostawcy jedzenia ruszają do pracy w USA
W teksaskim Houston i w Mountain View w Kalifornii Uber w partnerstwie z oferującą autonomiczne pojazdy dostawcze firmą Nuro z końcem 2022 roku wystartował z usługą bezobsługowych dostaw posiłków i innych produktów do swoich klientów. W planie jest rozszerzenie tej usługi na kolejne obszary obsługiwane przez Uber Eats.

Autonomiczne pojazdy pracować będą na tym samym terenie wraz z dostawcami - ludźmi. Zamawiający posiłek nie będzie wiedział, czy zamówienie dostarczy człowiek czy robot. Uber zapewnia, że automaty dostawcze nie mają na celu wyeliminowanie stanowisk pracy dla ludzi. Według firmy chodzi raczej o optymalizację dostaw w określonych warunkach, w których autonomiczne pojazdy mogą sprawdzić się lepiej.

Do dostaw wykorzystywana będzie kolejna generacja pojazdów Nuro, oznaczona symbolem R2. Nie jest to robot przeznaczony do poruszania się po chodniku ani też nie służy do przewożenia ludzi. Pojazd jest wyposażony w lidar, radar i kamery, dzięki którym układ sterujący ma 360-stopniowy ogląd otoczenia. Bot Nuro, który ma pojawić się pod koniec 2023 roku, zaoferuje dwukrotnie większą pojemność ładunkową niż poprzedni model, możliwość dostosowania przestrzeni ładunkowej i przedziałami z regulacją temperatury utrzymującą dostawę w cieple lub chłodzie.

Źródło: techcrunch.com, zdjęcie: www.nuro.ai

Mirosław Usidus