Dron latający bez końca zasilany zdalnie laserem

Dron latający bez końca zasilany zdalnie laserem
Naukowcy z Północno-Zachodniego Uniwersytetu Politechnicznego w Xianiangu w Chinach zademonstrowali drona, który dzięki systemowi zdalnego ładowania, dostarczającego energię za pomocą adaptacyjnego, namierzającego cel lasera, znajdującego się na powierzchni ziemi, teoretycznie nigdy nie musi lądować.

Zespół NPU opracował "inteligentny algorytm śledzenia wizualnego", pozwalający utrzymać wiązkę skierowaną na drona, a także adaptacyjny system formowania wiązki, który potrafi skompensować zmiany gęstości atmosfery. Zaprojektowano również metodę identyfikacji przeszkód i szybkiego dostosowania mocy wiązki do bezpiecznego poziomu. Przetestowano to na małym czterowirnikowcu i zademonstrowano działanie układu w pomieszczeniach z włączonymi i wyłączonymi światłami, a także na zewnątrz w nocy. W trakcie prezentacji, dron osiągał wysokość około 10 metrów.

System wykorzystuje konwerter fotoelektryczny zamontowany na spodniej części drona w celu przechwytywania energii wiązki laserowej. Sprawność tego systemu jest jednak wciąż sporo mniejsza niż 50 proc., chociaż badacze uważają, że korzyść w postaci braku konieczności lądowania, ładowania lub wymiany akumulatorów, rekompensuje straty energetyczne.

Źródło: newatlas.com, zdjęcie: Northwestern Polytechnical University

Mirosław Usidus