Mroczna galaktyka

Mroczna galaktyka
Według publikacji w czasopiśmie "The Astrophysical Journal Letters", niedawno odkryta galaktyka FAST J0139+4328, oddalona od Ziemi o 96 milionów lat świetlnych, nie emituje żadnego światła w zakresie widzialnym - w ogóle prawie nie emituje jakiegokolwiek światła w innych, poza widzialnym, zakresach, czyli m.in. w podczerwieni czy ultrafiolecie.

Nie jest niespodzianką, że w tej "mrocznej galaktyce" dominuje ciemna materia. FAST J0139+4328 składa się z niej niemal w całości, poza niewielką garstką gwiazd. Odkrycie i zbadanie natury tej niezwykłej karłowatej galaktyki nie było łatwe. Grupa chińskich badaczy posłużyła się największym na świecie radioteleskopem FAST położonym w Chinach z anteną o średnicy pięciuset metrów.

Images-of-dark-galaxy-FAST-J0139-4328-in-different-bands-a-Optical-emission-from-the.png
Autor: Jin-Long Xu

Według obliczeń zespołu, na masę galaktyki składają się gwiazdy (690 tys. mas Słońca) i neutralny gaz wodorowy (83 mln mas Słońca). Jej całkowita masa barionowa wynosi około 110 mln mas Słońca. Jednak to drobna część całkowitej masy FAST J0139+4328 sięgającej, według badaczy, 5,1 mld mas słonecznych. Oznaczałoby to, że ciemna materia stanowi ok. 98% masy galaktyki. To drugie podejście w odkrywaniu ciemnych galaktyk, po tym jak odkryta kilka lat temu Dragonfly 44 (DF44), która miała być prawie w 100% z ciemnej materii, po dokładniejszym zbadaniu, okazała się obiektem o zwykłych proporcjach materii jasnej i ciemnej.

Źródło: www.sciencealert.com, zdjęcie otwierające: www.nasa.gov/image-feature/jpl/pia20865/a-black-hole-choir

Mirosław Usidus