Bezdotykowy druk 3D za pomocą samego dźwięku

Bezdotykowy druk 3D za pomocą samego dźwięku
Zespoły badawcze z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka zajmującego się badaniami medycznymi oraz Uniwersytetu w Heidelbergu opracowały sposób na drukowanie obiektów 3D w jednym "kawałku", przy użyciu fal dźwiękowych. Ich technika, która została opisana w czasopiśmie "Science Advances", wykorzystuje profilowane fale ultradźwiękowe do tworzenia akustycznych hologramów, wywierających nacisk na materiał drukowany, niczym niewidzialna forma.

Grupa wykorzystała swoją technikę do drukowania obiektów 3D z mikro-granulek hydrożelowych kulek, a nawet komórek biologicznych - wszystko to całkowicie "bez dotyku". Jak wyjaśnia w publikacji na temat badań Heiner Kremer, który napisał program drukujący tą techniką, przejście od modelu 3D do roboczej sfery ultradźwiękowej było dość trudne, wymagało zastosowania niestandardowego algorytmu.

Co najważniejsze, fale dźwiękowe nie uszkadzają komórek, co oznacza, że nie są potrzebne żadne chemiczne środki pomocnicze, a w konsekwencji także to, iż technika ta może być szczególnie przydatna w bioprintingu 3D tkanek i kultur komórkowych. Fale ultradźwiękowe mogą także przenikać w głąb tkanek, co pozwala na manipulowanie nimi w sposób mniej inwazyjny.

Źródło: bigthink.com, zdjęcie: MPI for Medical Research, Heidelberg University/ Kai Melde www.mpg.de

Mirosław Usidus