Wejście GPT-4 - najbardziej zaawansowany silnik zasilający wszelkiego rodzaju systemy online

Wejście GPT-4 - najbardziej zaawansowany silnik zasilający wszelkiego rodzaju systemy online
Udostępnienie przez OpenAI nowej wersji swojego tzw. "wielkiego modelu językowego" (ang. Lanrge Language Model - LLM) nazwanego GPT-4, na tyle było niespodzianką, że nikt nie wiedział dokładnie, kiedy to się stanie, choć nieoficjalnie podawano orientacyjna datę. Gdy wydano aktualizację modelu stojącego za jego popularnym ChatGPT, wszyscy byli odrobinę zaskoczeni. Autorzy nazywają GPT-4 swoim "najbardziej zaawansowanym systemem, produkującym bezpieczniejsze i bardziej użyteczne odpowiedzi". Został zaprojektowany jako podstawowy silnik zasilający chatboty i wszelkiego rodzaju inne systemy, od wyszukiwarek, po asystentów personalnych i korepetytorów online.

GPT-4 rozwija podstawowe możliwości oprogramowania ChatGPT, umożliwiając rozwiązywanie trudniejszych problemów z większą dokładnością, dzięki szerszej wiedzy ogólnej i umiejętnościom radzenia sobie z wyzwaniami klasy wyższej. Wprowadza również nowe możliwości, przede wszystkim przetwarzanie obrazów jako danych wejściowych, ze szczegółowym rozpoznawaniem zawartości plików graficznych, co od razu wywołało komentarze na temat "końca internetowych zabezpieczeń CAPTCHA”. Nowa wersja pozwala również na generowanie napisów typu "caption", klasyfikacje i analizy. GPT-4 jest w stanie obsłużyć tekst o objętości przekraczającej 25 tysięcy słów, co pozwala na generowanie obszernych treści, rozbudowane konwersacje, a także przeszukiwanie i analizę dużych dokumentów.

OpenAI która zatrudnia około 375 pracowników, jest wspierana miliardami dolarów inwestycji ze strony Microsoftu i znanych osobistości z sektora technologicznego. Wspominane na początku zaskoczenie wynikało także z tego, że spodziewano się premiery GPT-4 połączonej z wydarzeniem prezentującym nowe usługi firmy Microsoft. Warto podkreślić, że udostępnienie GPT-4 nie oznacza, że jest on osiągalny w niezwykle popularnej, publicznie dostępnej, darmowej wersji chatbota. Aby poznać możliwości czwórki, należy być subskrybentem płatnego planu abonamentowego ChatGPT Plus. Nowy model został również udostępniony jako programistyczne API dla deweloperów.

Źródło: venturebeat.com/, zdjęcie: stock.adobe.com/pl/images/

Mirosław Usidus