Lodówka z zupełnie nową zawartością agregatu

Lodówka z zupełnie nową zawartością agregatu
Zespoły badawcze z Narodowego Laboratorium Lawrence’a i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowały nową, alternatywną do obecnie stosowanej w milionach chłodziarek, lodówek i podobnych urządzeń na świecie, metodę chłodzenia, wykorzystującą zjawisko zmiany fazowej do obniżania temperatury w chłodzonym środowisku. W publikacji na temat ich badań, która ukazała się w "Science", nazywają to chłodzeniem lub mrożeniem jonokalorycznym.

Nowa technika wykorzystuje zjawisko polegające na tym, że topniejący, czyli zmieniający fazę, lód pobiera ciepło z otoczenia efektywnie je schładzając. Topnienie można wywołać przez potraktowanie czynnika jonami, a mówiąc praktycznie, w ten sam sposób, w jaki sól jest wykorzystywana do zapobiegania oblodzeniu jezdni. Cykl jonokaloryczny wykorzystuje sól do wywołania zmiany fazowej czynnika.

W swoich eksperymentach naukowcy wykorzystali sole jodowe i sodowe do topnienia węglanu etylenu, z których osiągano jony za pomocą przyłożenia napięcia. Według opisu badań udało się osiągnąć zmiany temperatury na poziomie 25°C przy napięciu wynoszącym zaledwie ~0,22 wolta. Badacze podkreślają nie tylko ekonomię nowej metody chłodzenia, ale również znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska niż w przypadku obecnie stosowanych czynników chłodzących.

Źródło: www.sciencealert.com, zdjęcie: stock.adobe.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Pojezierze podbiegunowe
Te, które tworzą sole, część 6. Jodowe eksperymenty