Nieinwazyjny czujnik wykrywający zmiany nowotworów

Nieinwazyjny czujnik wykrywający zmiany nowotworów
Inżynierowie z Uniwersytetu Stanforda stworzyli małe, autonomiczne urządzenie z rozciągliwym i elastycznym czujnikiem, który może być przyczepiony do skóry, celem pomiaru zmieniających się rozmiarów guzów nowotworowych znajdujących się pod nią. Nieinwazyjne, zasilane bateriami urządzenie wykazuje czułość na poziomie setnych części milimetra (10 mikrometrów) i potrafi bezprzewodowo przesyłać wyniki do aplikacji w smartfonie w czasie rzeczywistym - po naciśnięciu przycisku.

Nazwane FAST (skrót od ang. terminu "Flexible Autonomous Sensor measuring Tumor") urządzenie i sposób jego działania zostały opisane w "Science Advances". Czujnik zbudowany został z elastycznego i rozciągliwego polimeru przypominającego skórę, który zawiera osadzoną warstwę obwodów ze złota. Jest połączony z małym pojemnikiem z elektroniką. Urządzenie mierzy naprężenie membrany, czyli to, jak bardzo się rozciąga lub kurczy, przesyłając te dane do smartfona. Pozwala to na szybkie rozpoznawanie skuteczności stosowanej terapii.

Po przeprowadzeniu badań na myszach naukowcy mówią o trzech zaletach FAST. Po pierwsze, zapewnia ciągły monitoring. Po drugie, elastyczny czujnik otacza guz i dlatego jest w stanie zmierzyć zmiany kształtu, które są trudne do zauważenia przy użyciu innych metod. Po trzecie, FAST jest zarówno autonomiczny jak i nieinwazyjny - podłączony do skóry, zasilany bateriami i połączony bezprzewodowo z odbiornikiem (smartfon). Myszy w eksperymentach mogły się swobodnie poruszać. Pakiety FAST są również wielokrotnego użytku, ich montaż kosztuje około 60 dolarów i można je przymocować w zaledwie kilka minut.

Źródło: news.stanford.edu, zdjęcie: Alex Abramson, Bao Group, Stanford University news.stanford.edu

Mirosław Usidus