Najstarszy ślad życia na Ziemi naukowo potwierdzony

Najstarszy ślad życia na Ziemi naukowo potwierdzony
Badacze potwierdzili, że życie na Ziemi istniało co najmniej 3,48 mld lat temu. Rzecz dotyczy skalnych formacji znalezionych już dość dawno w zachodniej Australii. Naukowcy twierdzili, że są skamieniałymi pozostałościami żywych organizmów, ale nie było to dowiedzione. Dopiero teraz międzynarodowy zespół badawczy przedstawił mocne dowody biologicznego pochodzenia skamienielin.

Potwierdzenie, że kamienne pozostałości są rzeczywiście śladami dawnych organizmów zwanych stromatolitami nie jest łatwe. Niedawno podważono znalezisko skalne z Grenlandii, datowane na 3,7 miliarda lat, które kilka lat temu stało się głośne jako rzekomo najstarsze ślady życia na naszej planecie. Dlatego australijskie znalezisko pochodzące z tzw. formacji Dressera poddano rygorystycznym badaniom.

Naukowcy korzystali z wielu technik, w tym mikroskopii optycznej, spektroskopii Ramana, skaningowej mikroskopii elektronowej, spektrometrii mas z ablacją laserową w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-MS) oraz tomografii komputerowej. Żaden z tych testów nie ujawnił mikroskamieniałości ani materiałów organicznych, ale wykazano obecność struktur i cech odpowiadających biologicznemu pochodzeniu. Stromatolity Dressera są zatem obecnie oficjalnie najstarszym śladem życia na planecie Ziemia.

Źródło: www.sciencealert.com, zdjęcie: stock.adobe.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Obrazowanie medyczne
Gdzie szukać życia i jak je rozpoznać