Maszyna przetwarzająca plastikowe butelki w materiał do druku 3D

Maszyna przetwarzająca plastikowe butelki w materiał do druku 3D
Dwóch młodych wynalazców, Reiten Cheng i Swaleh Owais skonstruowało urządzenie Polymorfer, będące zarazem drukarką 3D jak też systemem recyklingu plastikowych butelek PET. Głównym ich osiągnięciem było opracowanie nowatorskiego systemu rozdrabniania tworzywa i precyzyjnego doboru temperatury, która zmienia konsystencję tworzywa.

Koncepcja działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Za pomocą nożyc odcina się dno butelki PET na napoje. Ta następnie trafia do Polyformera, gdzie tnie się ją na kawałki. Kolejny etap to podgrzewanie pasków tworzywa do stanu dającej się tłoczyć masy, która staje się materiałem do druku 3D wydobywającym się z dyszy. Według podawanych przez konstruktorów informacji, Polyformer może przekształcić standardową plastikową butelkę o pojemności pół litra na 20 gramów użytecznego materiału addytywnego.

Twórcy Polyformera nie opatentowali swojego projektu. Postanowili udostępnić go w formule open source dla każdego, kto chciałby zbudować sobie własne urządzenie tego typu. Kod CAD systemu oraz instrukcje budowy dostępne są na stronie zespołu konstrukcyjnego Chenga i Owaisa na platformie Discord.

Źródło: www.goodnewsnetwork.org, zdjęcie: www.reiten.design/polyformer, projekt: github.com/Reiten966/Polyformer

Mirosław Usidus