Microsoft twierdzi, że jest bliski zbudowania stabilnego komputera kwantowego

Microsoft twierdzi, że jest bliski zbudowania stabilnego komputera kwantowego
Naukowcy z zespołu badawczego Microsoft Quantum w artykule opublikowanym na łamach "Physical Review B" opisali "kamień milowy" w kierunku budowy niezawodnego i praktycznego komputera kwantowego w ciągu najbliższych 25 lat. Chodzi o konstrukcję kubitów dużej stabilności z wykorzystaniem tzw. fermionów Majorany, które same są swoimi antycząstkami. Po raz pierwszy wykryli je trzy lata temu naukowcy z MIT na powierzchni złota.

W opisie badań zespołu czytamy, że jego urządzenia "są wytwarzane z dwuwymiarowych gazów elektronowych o wysokiej ruchliwości, w których funkcjonują elektrostatyczne bramki. Urządzenia te umożliwiają pomiary lokalnych i nielokalnych właściwości transportowych". Ogólnie rzecz biorąc, nie wchodząc w dość skomplikowaną fizykę, działanie układu opiera się na zmianach fazy kwantowej, co jest podstawą zapisu i sterowania kubitami.

W swoim komunikacie grupa badaczy Microsoftu informuje również o stworzeniu nowej miary do pomiaru wydajności superkomputera kwantowego - liczby niezawodnych operacji kwantowych na sekundę (rQOPS). Według nich, aby maszyna została zakwalifikowana jako superkomputer kwantowy, jej rQOPS musi wynosić co najmniej milion. Osiągnięcie wartości miliardowych czyni, ich zdaniem, układ kwantowy prawdziwie praktycznym komputerem.

Źródło: phys.org, zdjęcie: logo Microsoft Quantum

Mirosław Usidus