Lody błyskawiczne - uzyskiwane w innowacyjny sposób

Lody błyskawiczne - uzyskiwane w innowacyjny sposób
Maszyna, która wykorzystuje dwutlenek węgla pod ciśnieniem do przekształcenia płynnej mieszanki lodowego półfabrykatu w zimny, kremowy przysmak w zaledwie trzy sekundy, została opatentowana przez Syeda Rizviego, specjalistę w dziedzinie technologii produkcji żywności z Uniwersytetu Cornell i jego kolegę Michaela E. Wagnera.

Nowa technika błyskawicznego wytwarzania lodów wykorzystuje dwutlenek węgla pod ciśnieniem, który przepływa przez dyszę i zasysa płynną mieszankę lodów. Kiedy dwutlenek węgla przechodzi z ekstremalnie wysokiego ciśnienia do niższego, natychmiast schładza mieszankę lodów do około minus 70°C, zamieniając ją w mrożony przysmak, który wszyscy znamy i kochamy. Dzieje się to dzięki fizycznemu zjawisku znanemu jako efekt Joule'a-Thompsona.

Rizvi i Wagner zbudowali prototyp maszyny do produkcji lodów, aby zademonstrować i udowodnić działanie swojego wynalazku w rzeczywistym świecie. Według pierwszych komentarzy, upowszechnienie tej metody pozwoliłoby wiele zaoszczędzić na kosztach transportu lodów w specjalnych samochodach z zamrażarkami. Transportowano by bowiem jedynie płynny surowiec o temperaturze otoczenia.

Źródło: odditycentral.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus