Pierwsza laserowa jednostka bojowa US Army

Pierwsza laserowa jednostka bojowa US Army
Armia Stanów Zjednoczonych ma już w swoim składzie pierwszą polową jednostkę wyposażoną w broń laserową, prawdopodobnie pierwszą tego typu na całym świecie. Jednostka stacjonująca w Fort Sill w Oklahomie weszła w posiadanie czterech wyposażonych w system broni laserowej o mocy 50 kilowatów wozów piechoty Stryker. System znany w amerykańskim wojsku pod nazwą DE M-SHORAD, jest w stanie zestrzelić w locie zarówno drony, jak i pociski artyleryjskie, moździerzowe czy rakietowe.

Pokładowy generator w wozie Stryker zapewnia zasilanie laserowi, a pojazd jest również wyposażony w sprzęt do wykrywania, śledzenia i namierzania zagrożeń z powietrza. Powstał w ten sposób niezależny system, który nie wymaga wsparcia pojazdów wsparcia, który może się rozwijać i zapewniać ochronę powietrza innym siłom manewrowym, wozom bojowym, czołgom i zmechanizowanym kompaniom piechoty. System, jak twierdzą jego twórcy, może być instalowany na innych pojazdach bojowych, np. na czołgach Abrams lub wozach Bradley.

Laser w tym systemie działa poprzez skupienie intensywnej wiązki światła laserowego na celu. Wiązka ma na tyle dużą energię, że może spalić skrzydła lub wirniki latającego drona, powodując jego uszkodzenie strukturalne i upadek na ziemię. Może również zniszczyć drona poprzez spalenie obwodów pokładowych - oślepiając wszelkie kamery, których operatorzy używają do sterowania dronem, zaś w przypadku dronów wykorzystujących silniki na paliwo, spowodować zapłon paliwa, niszcząc drona. Możliwość niszczenia pocisków artyleryjskich przez DE M-SHORAD została potwierdzona na ćwiczeniach. Jeśli uda się to praktyce bojowej, byłby to pierwszy tego rodzaju system uzbrojenia w historii.

Źródło: popularmechanics.com Fot. zdjęcie armii amerykańskiej/rtx.com

Mirosław Usidus