Największa na świecie farma słoneczna już pracuje

Największa na świecie farma słoneczna już pracuje
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich do sieci podłączono największą obecnie na świecie farmę solarną, liczącą cztery miliony paneli słonecznych typu bi-facial (dwupowierzchniowych). Kompleks słoneczny Al Dhafrah zlokalizowany na pustyni 35 kilometrów od Abu Zabi może generować gigawaty czystej energii elektrycznej, zasilając 160 tysięcy gospodarstw domowych.

Według informacji, które można znaleźć na stronie projektu, obiekt na ma powierzchnię dwudziestu jeden kilometrów kwadratowych. Rozmieszczono tam cztery miliony modułów roboczych z panelami fotowoltaicznymi. Całość obsługuje osiem tysięcy inwerterów. Na miejscu pracują 33 tysiące jednoosiowych trackerów słońca, na których zamontowano dwupowierzchniowe moduły fotowoltaiczne.

Według założeń farma ma dostarczać ok. 4,7 terawatogodziny energii elektrycznej rocznie. W celu właściwej oceny skali można to porównać z rocznym zapotrzebowaniem na energię w Polsce, które wynosi około dwieście terawatogodzin. Jak łatwo policzyć, Al Dhafrah, gdyby ja podłączyć do naszej sieci zaspokoiłaby nieomal 2,5 procenta polskiego popytu na energię elektryczną.

Źródło: mossandfog.com, Fot. (C) Al-Dhafrah project

Mirosław Usidus