Implant zabijający bakterie

Implant zabijający bakterie
Konglomerat tytanu z miedzią i tantalem, służący do tworzenia obiektów metodą druku 3D, opracowany na uniwersytecie stanowym w Waszyngtonie, aktywnie zwalcza infekcje bakteryjne, jeśli stosuje się go do implantów kostnych w ludzkim organizmie. Czynnikiem bakteriobójczym jest miedź, natomiast tantal, jak zapewniają badacze, sprzyja wzrostowi otaczającej tkanki kostnej.

Materiał do druku 3D implantów składa się z miedzi w 3 procentach, tantalu w 10 procentach. Reszta to tytan, metal zwyczajowo wykorzystywany w tego rodzaju zastosowaniach. W badaniach na szczurach eliminowanych było 87 procent bakterii gronkowca złocistego, która infekuje często powierzchnie implantów w ludzkim organizmie.

Problem infekcji bakteryjnych na styku wszczepianych ludziom tytanowych protez jest dobrze znany w implantologii. Mikroby tworzą często powłokę pomiędzy implantem a tkanką biologiczną, odporną na antybiotyki. Naukowcy, którzy opisali swój nowy materiał w periodyku „International Journal of Extreme Manufacturing”, liczą na podniesienia skuteczności antybakteryjnej do prawie 100 procent.

Źródło: newatlas.com, Fot. (C) Uniwersytet Stanu Waszyngton

Mirosław Usidus