System solarny czynny całą dobę

System solarny czynny całą dobę
Naukowcy z Jordanii i Kataru opracowali projekt „podwójnego systemu solarnego” (TTSS) zdolnego do generowania czystej energii 24 godziny na dobę, a nie jedynie za dnia, gdy świeci słońce. Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu w jednej konstrukcji wieży solarnej i wieży chłodniczej. Ta pierwsza umieszczona jest wewnątrz tej drugiej.

System solarny typu updraft działa przez podgrzewanie powietrza na poziomie gruntu, a następnie przy wykorzystaniu zjawiska jego naturalnego unoszenia kierowane jest w górę wysokiej wieży z turbinami w środku. Ciepłe powietrze gromadzi się w górnej części wieży, w przestrzeni przypominającej szklarnię. W zewnętrznej części, czyli wieży chłodniczej typu downdraft następuje przepływ powietrza w dół, co prowadzi również do obracania umieszczonej w kanale turbiny. Chłodzenie jest wspomagane przez rozpylanie mgły wodnej wody do powietrza na szczycie wieży, dzięki czemu staje się ono cięższe i opada w dół.

Ilustracja projektu TTSS, a) widok 2D, b) widokiem 3D (Tavakolinia, 2011)

Jedna wieża updraft w projekcie TTSS otoczona jest dziesięcioma wieżami downdraft. Zespół badawczy z jordańskiego Uniwersytetu Technicznego Al Hussein i Uniwersytetu Katarskiego stworzył model o wysokości około 200 m i średnicy 13,6 m, pod którą znajdował się kolektor o średnicy 250 m. Wewnętrzna średnica wieży chłodniczej wynosiła 10 m. Oznacza to, że zewnętrzne kanały chłodzące mają do 1,8 średnicy. W testach symulacyjnych wykorzystujących lokalne dane pogodowe zespół oszacował, że taki system generowałby łącznie około 753 megawatogodzin energii rocznie.

Źródło: newatlas.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus