Najstarsza czarna dziura

Najstarsza czarna dziura
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zaobserwował najstarszą czarną dziurę, jaką kiedykolwiek widziano. Supermasywny obiekt o masie 1,6 miliona większej niż nasze Słońce, znajduje się w centrum galaktyki GN-z11 i jest datowany na zaledwie 440 milionów lat po Wielkim wybuchu, uznawanym za początek naszego Wszechświata.

Ponieważ światło porusza się ze stałą prędkością w próżni kosmicznej, im głębiej naukowcy zaglądają w znany Wszechświat, tym odleglejsze światło przechwytują. Aby dostrzec najstarszą ze znanych czarną dziurę astronomowie przeskanowali niebo za pomocą dwóch kamer – instrumentu pracującego w zakresie średniej podczerwieni (MIRI) i kamery bliskiej podczerwieni JWST. Wykorzystali również wbudowane spektrografy kamer do rozbicia światła na częstotliwości składowe.

Powstawanie czarnych dziur w tak wczesnym okresie istnienia Wszechświata stanowi dla astrofizyki pewien problem. Najpopularniejsze wyjaśnienia są takie, że powstawały w wyniku nagłego zapadnięcia się gigantycznych obłoków gazu lub wielu fuzji między skupiskami gwiazd i czarnych dziur. Niemniej, astronomowie nie wykluczają, że niektóre z czarnych dziur mogły zostać zasiane przez hipotetyczne „pierwotne” czarne dziury, o których sądzi się, że powstały chwilę po, a w niektórych teoriach nawet przed początkiem Wszechświata.

Źródło: www.livescience.com, Fot. Adobe Stock

Mrosław Usidus