Magazyn energii gorący i wydajny

Magazyn energii gorący i wydajny
Firma Fourth Power opracowała termiczną technikę magazynowania energii opartą na wykorzystywaniu źródeł odnawialnych do ogrzewania bloków grafitu rozgrzewanych do wysokich, sięgających nawet temperatur 2500°C i dystrybucji za pomocą ciekłego metalu (cyny) o temperaturze topnienia 232°C, który rozprowadzany jest pompami odśrodkowymi o specjalnej, odpornej na wysokie temperatury konstrukcji.

Konstrukcja przewodów rozprowadzających metalowy roztopiony czynnik to istota innowacji Fourth Power. System opiera się przede wszystkim o wynalazek pompy zaprojektowanej przez założyciela firmy, Aseguna Henry'ego, która to konstrukcja pobiła nawet rekord Guinnessa jako pompa pracująca w najwyższej temperaturze. Urządzenia te przemieszczają ciekłą cynę do układu bloków grafitu, gdzie przekazywane i odbierane jest ciepło. W tym drugim przypadku ciekły metal trafia do systemu odzysku w ogniwach termofotowoltaicznych (TPV), które same w sobie też stanowią interesujące rozwiązanie, polegające na przetwarzaniu energii zarówno świetlnej jak i cieplnej.

Jak twierdzi firma, połączenie systemu pompowania ciekłej cyny i wysokowydajnych ogniw TPV pozwala uzyskać wysoce wydajną baterię termiczną, dostarczającą energię do sieci w ciągu kilku sekund od momentu skoku zapotrzebowania, a także o bezprecedensowej gęstości mocy. Firma Fourth Power zapewnia, że jej ultrawysokotemperaturowa technologia magazynowania energii jest ponad 10 razy tańsza niż baterie litowo-jonowe i znacznie bardziej wydajna niż jakakolwiek inna bateria termiczna.

Firma ma nadzieję udowodnić to za pomocą prototypu o pojemności 1 MWh.

Źródło: newatlas.com, Fot. Fourth Power

Wideo: Prezentacja magazynu energii Fourth Power

Mirosław Usidus