Chińsko-rosyjska komunikacja kwantowa

Chińsko-rosyjska komunikacja kwantowa
Naukowcy z Rosji i Chin podali, że z powodzeniem przeprowadzili transmisje dwóch obrazów za pomocą techniki satelitarnej komunikacji kwantowej. W teście wykorzystano satelitę kwantowego (Quantum Experiments at Space Scale - QUESS) Chińskiej Akademii Nauk nazwanego Mozi (na cześć chińskiego filozofa, logika i eseisty ok.  470- 391 r. p.n.e.), który został wystrzelony na orbitę w 2016 roku. Transmisja odbyła się na dystansie niemal 3700 km między stacją naziemną w Zwienigorodzie (Звенигород), leżącego w obwodzie moskiewskim, a drugą, w pobliżu Urumczi (Ürümqi) w chińskim regionie Sinciang (Xīnjiāng).

Transmitowane ilustracje zabezpieczone były kluczami kwantowymi, dystrybuowanymi ze stacji naziemnej Zwienigorod do Mozi na orbicie okołoziemskiej, a następnie przesyłane do odbiorczej stacji w Chinach. Udany, jak zapewnia chińsko-rosyjski zespół badaczy, test, to kontynuacja współpracy dwóch państw w dziedzinie komunikacji kwantowej, która trwa już od wielu lat.

Chińskie instytucje badawcze od dawna pracują nad stworzeniem kwantowej sieci komunikacyjnej wykorzystującej satelity na niskich i średnich orbitach okołoziemskich. Ich plan zakłada rozmieszczenie w kolejnym etapie trzech lub pięciu małych satelitów do dystrybucji kluczy kwantowych, co oznacza generację splatanych cząstek elementarnych. Zostaną one wysłane na orbity synchroniczne ze Słońcem na wysokości 800 kilometrów. Chiny budują również niewielkie stacje naziemne dla sieci.

Źródło: techspot.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus