Wielki i tajemniczy pierścień kosmiczny

Wielki i tajemniczy pierścień kosmiczny
W obserwacjach obiektów, z których światło podróżowało do nas 6,9 miliarda lat, astronomowie odkryli gigantyczny, niemal idealnie kolisty pierścień galaktyk o średnicy około 1,3 miliarda lat świetlnych. Struktura ta nie pasuje do żadnych znanych nam modeli budowy Wszechświata. Wielki Pierścień, bo tak nazwano tę strukturę, być może doprowadzi do konieczności modyfikacji standardowego modelu kosmologii.

Odkrycie dokonane przez zespół pod kierownictwem Alexii Lopez z University of Central Lancashire, zostało zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. To już druga gigantyczna i tajemnicza struktura odkryta przez ten zespół. Pierwsza nazwana Łukiem Olbrzyma, została znaleziona w tej samej części nieba, w tej samej odległości, w 2021 roku i wówczas wzbudziła rodzaj sensacji w środowisku astronomicznym. Wielki Pierścień jest sensacją i tajemnicą jeszcze większą.

Naukowcom ta nowa struktura kojarzy się najsilniej z tzw. barionową oscylacją akustyczną (BAO). Są to gigantyczne, kuliste układy galaktyk występujące w całej przestrzeni kosmicznej, swoiste skamieliny fal akustycznych, które rozchodziły się we wczesnym Wszechświecie, a następnie „zamarzły”, gdy przestrzeń rozproszyła się do tego stopnia, że fale akustyczne nie mogły już podróżować. Jednak Wielki Pierścień jest zbyt wielki, by być BAO, więc to wyjaśnienie odpada. Astrofizycy szukają innych wytłumaczeń, ale w tej chwili nie można o tej strukturze powiedzieć nic pewnego.

Źródło: sciencealert.com, Fot. Uniwersytet Central Lancashire/Stellarium

Mirosław Usidus