Laser w kształcie świetlistych pierścieni zamiast prostej wiązki

Laser w kształcie świetlistych pierścieni zamiast prostej wiązki
Zespół japońskich badaczy z laboratoriów NTT, wykorzystał mające mikroskopijną średnicę, puste w środku druty wykonane z azotku galu do generacji wiązek laserowych, które mają kształt zbliżony do pierścieni, co może być wykorzystane w celu wprowadzania w stan lewitacji małych obiektów lub przesyłania informacji w światłowodach nowego typu.

Naukowcy opracowali metodę osadzania azotku galu, który jest twardym, krystalicznym materiałem, na powierzchni szafirowej płyty. Azotek galu był przez nich kształtowany jako warstwa wydrążonych nanodrutów, z których każdy ma zewnętrzny promień kilkuset nanometrów, mniejszy niż szerokość ludzkiego włosa. Nanodruty w tym zestawie pełnią funkcję laserów, które pobudzone wiązkami światła ultrafioletowego emitują wiązki laserowe w kształcie pierścieni o średnicy dochodzącej do 200 nanometrów.

Według komentarzy, osiągnięcie japońskich uczonych jest interesującym dowodem wykonalności takiego rodzaju wiązki laserowej. Aby pierścienie laserowe miały praktyczne znaczenie, potrzebnych jest kilka udoskonaleń tej techniki, np. stosowanie światła ultrafioletowego jest nieefektywne energetycznie zaś wytwarzane tak światło laserowe ma długości fal niekompatybilne ze standardowymi urządzeniami komunikacyjnymi.

Źródło: newscientist.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus