ChatGPT specjalnie dla szpiegów

ChatGPT specjalnie dla szpiegów
Microsoft wdrożył generatywny model sztucznej inteligencji oparty na modelu OpenAI GPT-4, zaprojektowany specjalnie z myślą o amerykańskich agencjach wywiadowczych i działa w całkowitej izolacji od Internetu. Ma to szpiegom umożliwić bezpieczna komunikację z chatbotem, który poza tym jest całkiem podobny do ChatGPT i Copilot Microsoftu.

Według doniesień, nowa usługa AI powstała w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie służb wywiadowczych wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji do przetwarzania danych niejawnych, jednak przy ograniczeniu ryzyka dla danych i redukcji zagrożenia ze strony hakerów „zwykły” ChatGPT zwykle działa w chmurze Microsoftu, co według opinii ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa, może powodować ryzyko wycieku danych i ich przechwycenia. CIA już w zeszłym roku anonsowała plan stworzenia usługi podobnej do ChatGPT, ale nowa usługa Microsoftu najprawdopodobniej nie ma z nim związku.

Szpiegowski chatbot ma mieć zdolność do przetwarzania wprowadzanych danych, jednak na obecnym etapie służy głównie do udzielania odpowiedzi dziesięciu tysiącom pracowników amerykańskich służb, mającym dostęp do usługi. Przedstawiciele wywiadu zdają sobie oczywiście sprawę z ryzyka konfabulacji i wprowadzania w błąd przez model AI, dobrze znanego użytkownikom „zwykłych” modeli generatywnych, nie ujawniono jednak, jakie zaplanowano metody i strategie radzenia sobie z tego rodzaju zagrożeniami.

Źródło: arstechnica.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus