Oparty na komórkach mózgowych bioprocesor podłączony do Internetu

Oparty na komórkach mózgowych bioprocesor podłączony do Internetu
FinalSpark - szwajcarski startup z branży biokomputerów, uruchomił podłączoną do Internetu platformę, która zapewnia zdalny dostęp do szesnastu organoidów ludzkiego mózgu. To pierwsze na świecie rozwiązanie zapewniające dostęp do biologicznych neuronów powstałych techniką in vitro. Według komunikatu, bioprocesory te „zużywają milion razy mniej energii niż tradycyjne jednostki cyfrowe”.

Główną innowacją w tym rozwiązaniu jest wykorzystanie czterech macierzy wieloelektrodowych (MEA), w których znajduje się żywa tkanka - organoidy będące trójwymiarowymi zgrupowaniami komórek tkanki mózgowej. Każda MEA zawiera cztery takie organoidy, połączone ośmioma elektrodami używanymi zarówno do stymulacji, jak i nagrywania. Dane są przesyłane tam i z powrotem za pośrednictwem przetworników cyfrowo-analogowych (kontroler Intan RHS 32) o częstotliwości próbkowania 30 kHz i rozdzielczości 16 bitów. System wspierany jest przez mikroprzepływowy system podtrzymywania życia komórek i kamery monitorujące. Jest jeszcze specjalne oprogramowanie umożliwiające badaczom wprowadzanie zmiennych danych, a następnie odczytywanie i interpretowanie danych wyjściowych procesora.

Zgodnie z opisem FinalSpark, jednostka nazywana „Neuroplatform” zbudowana na architekturze, którą można sklasyfikować jako wetware, będący połączeniem sprzętu, oprogramowania i biologii. Firma udostępniła swoją zdalną platformę obliczeniową dziewięciu instytucjom, a celem jest wsparcie dla badań i rozwoju bioprocesorów. Dzięki współpracy tych instytucji, FinalSpark ma nadzieję stworzyć pierwszy na świecie żywy procesor w pełnym tego słowa znaczeniu.

Źródło: tomshardware.com, Fot. FinalSpark

Mirosław Usidus