Sztućce generujące smak elektronicznie

Sztućce generujące smak elektronicznie
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu Meiji i firmy Kirin z siedzibą w Tokio ogłosili opracowanie urządzeń, które pomogą ludziom zmniejszyć ilość sodu lub soli, której używają, aby poprawić smak potraw. Jednym z prezentowanych publicznie sztućców jest elektroniczna łyżka, która łączy się z małym komputerem noszonym na ramieniu do wysyłania sygnałów elektrycznych w celu aktywacji jonów sodowych, co generuje słony smak spożywanego pokarmu.

Urządzenie wykorzystuje słaby prąd elektryczny do wysyłania jonów sodu z żywności. Gdy sztućce trafiają do ust, tworzą słony smak. Syntetyzowanie tego smaku pozwoli, zdaniem autorów wynalazku, zredukować spożycie soli kuchennej, o której od dawna wiadomo, że jest szkodliwa a według lekarzy i naukowców, zbyt duża ilość sodu może zwiększać ryzyko nadciśnienia, udaru i innych problemów zdrowotnych. Elektroniczne sztućce, generując słony smak znacznie redukują ilość spożywanego sodu.

Ponieważ chodzi o Japonię, to nie powinien dziwić fakt, że oprócz łyżki specjaliści skonstruowali również działające w podobny sposób pałeczki do jedzenia. Wynalazek ten został „uhonorowany” nagrodą Ig Nobla w 2023 roku, czyli był on przedmiotem żartów. Jednak to jego twórcy mogą śmiać się ostatni, gdyż sztućce te jeszcze w tym roku trafią do sprzedaży.

Źródło: learningenglish.voanews.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus