Robot sterowany przez grzyba

Robot sterowany przez grzyba
Biohybrydowe roboty reagujące na elektryczne sygnały generowane przez umieszczoną w nich grzybnię skonstruowali uczeni z Uniwersytetu Cornella w USA. Odkryli dzięki temu nowy sposób kontrolowania tego rodzaju robotów, które mogą potencjalnie reagować na otoczenie lepiej niż ich czysto mechaniczne odpowiedniki.

Według publikacji na ten temat, która ukazała się w „Science Robotics”, głównemu autorowi badań Anandowi Mishra, udało się zbudować interfejs elektryczny, który blokuje wibracje i zakłócenia elektromagnetyczne, dokładnie rejestrując i przetwarzając aktywność elektrofizjologiczną grzybni w czasie rzeczywistym. System odczytuje surowy sygnał elektryczny, przetwarza go i identyfikuje rytmiczne wzbudzenia grzybni, a następnie przekształca te informacje w cyfrowy sygnał sterujący, który jest wysyłany do siłowników robota.

Zbudowano dwa prototypy biohybrydowych robotów - miękkiego robota w kształcie pająka i robota na kołach. Maszyny w ramach eksperymentów chodziły i toczyły się w odpowiedzi na naturalne ciągłe wzbudzenia sygnału z grzybni. Następnie naukowcy pobudzili roboty światłem ultrafioletowym, co spowodowało zmianę ich sposobu poruszania się, demonstrując zdolność grzybni do reagowania na otoczenie. W przyszłości tego typu roboty mogą, np. wykrywać chemię gleby w rolnictwie, pomagając ją efektywnie i bez dużej szkody dla środowiska nawozić.

Źródło: cornell.edu, Fot. © Uniwersytet Cornella

Mirosław Usidus