Zegar jądrowy zamiast atomowego

Zegar jądrowy zamiast atomowego
Czasomierz „nuklearny”, czyli urządzenie, które odmierza upływ czasu za pomocą sygnałów pochodzących z jądra atomu został zbudowany przez zespół badaczy kierowany przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST). Konstrukcja została opisana w magazynie naukowym „Nature”.

Zegar „jądrowy” jest czymś innym niż znane i budowane od lat zegary atomowe, które wykorzystują wiązki laserowe do generowania przeskoków elektronów krążących wokół jąder w atomach pomiędzy poziomami energetycznymi, co jest odpowiednikiem wahadła do odmierzania czasu. Jak twierdzi NIST, do tych samych celów można wykorzystać skoki energii w jądrze atomu. Aby jednak zmusić jądro do skoków energetycznych niezbędnych do odmierzania czasu, konieczne jest pobudzenie go promieniowaniem rentgenowskim. Dlatego nowy rodzaj zegara działa na torze, którego jądro do wzbudzania wymaga jedynie światła ultrafioletowego.

Nowo zaprezentowany zegar nuklearny jeszcze nie jest bardziej precyzyjny niż najlepsze zegary atomowe, ale twórcy zwracają uwagę, że to prototyp. Członek zespołu Thorsten Schumm, fizyk z TU Wien, w komunikacie zwraca uwagę: „Wszystko co pozostało do zrobienia, to prace nad doskonaleniem technicznym zegara”.

Źródło: gizmodo.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus