Do VR wkracza zmysł smaku

Do VR wkracza zmysł smaku
„Lizaka” mogącego symulować smaki w wirtualnych środowiskach, wynalazł zespół inżynierów i opublikował na ten temat artykuł w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Stymulując zawarte w urządzeniu substancje chemiczne za pomocą niewielkich napięć elektrycznych i mieszając je ze śliną użytkownika, mogą być wywoływane odczucia różnych smaków w ustach. Technika powstała głównie z myślą o wirtualnej rzeczywistości, ale może mieć zastosowanie w innych dziedzinach, nawet w medycynie.

Powstały prototyp może obecnie produkować dziewięć smaków, w tym sól, cukier, kwas cytrynowy (kwaśny), marakuja, zielona herbata, wiśnia, mleko, durian i grejpfrut. Wszystkie powstają wskutek elektrostymulacji cząsteczek smakowych, które znajdują się w substancji zwanej żelem agarozowym. Wyższe napięcie oznacza więcej smaku, co w praktyce sprowadza się do wypychania na powierzchnię lizaka większej dawki substancji chemicznej do zmieszania ze śliną. Urządzenie zawiera również siedem kanałów zapachowych, aby jeszcze bardziej wzmocnić poczucie smaku wyzwalane przez substancje chemiczne.

Choć wynalazek ma posłużyć do wykorzystania głównie w wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości cyfrowej, mówi się też o tym, że w medycynie można go wykorzystać do eliminowania błędów ludzkich z niektórych technik diagnozowania stanów pacjentów z osłabionymi lub zmienionymi zmysłami smaku. Mówi się też o zastosowaniu w reklamie, m.in. do próbowania żywności przed zakupem.

Źródło: popularmechanics.com, Fot. Adobe AI

Mirosław Usidus