Marsjańskie cząstki organiczne o niespotykanych rozmiarach

Marsjańskie cząstki organiczne o niespotykanych rozmiarach
Naukowcy, analizując dane z łazika Curiosity, który od 2012 roku bada Marsa, ogłosili odkrycie największych organicznych cząsteczek, jakie kiedykolwiek znaleziono na czerwonej planecie. Wyniki ich badań zostały opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Odkryte w glebie marsjańskiej cząsteczki to trzy rodzaje długich łańcuchów węglowodorowych z grupy alkanów: dekan, undekan i dodekan.

Badania, których rezultaty poznaliśmy niedawno, opierają się na pracach rozpoczętych ponad dekadę temu. W maju 2013 roku Curiosity rozpoczął wiercenie w obszarze znanym jako „Yellowknife Bay” w kraterze Gale. Naukowcy byli szczególnie zainteresowani tym regionem, ponieważ przypuszczali, że miliony lat temu mogło tam istnieć duże jezioro, które z czasem wyparowało. Próbka gleby, nazwana „Cumberland”, była wielokrotnie analizowana w minilaboratorium na pokładzie Curiosity, dostarczając wielu nowych informacji potwierdzających istnienie zbiornika wodnego w tym miejscu. W ostatnich eksperymentach badacze starali się znaleźć dowody na obecność aminokwasów w próbce. Choć ich nie odkryto, zidentyfikowano wspomniane wcześniej duże łańcuchy węglowodorowe.

Dekan, undekan i dodekan to organiczne związki, które zawierają odpowiednio 10, 11 i 12 atomów węgla. Mogą one stanowić resztkowe fragmenty kwasów tłuszczowych, niezbędnych do tworzenia błon komórkowych oraz pełnienia innych funkcji biologicznych. Badacze są przekonani, że więcej informacji na temat tych próbek, a także potencjalne ślady aminokwasów, będzie można uzyskać dopiero po ich przetransportowaniu z Marsa na Ziemię i przeanalizowaniu w laboratoriach na naszej planecie.

Źródło: popsci.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus