Podpatrywanie swobodnie latających atomów

Badacze z MIT, pod kierunkiem fizyka Martina Zwierleina, po raz pierwszy zaobserwowali atomy „na wolności”. To odkrycie stanowi potwierdzenie przewidywań francuskiego fizyka Louisa de Broglie z 1924 roku, znanych jako „fala de Broglie”. Naukowcy zastosowali nowatorską technikę, która umożliwiła uchwycenie obrazów chmur atomowych. Wykorzystując laserowe wiązki tworzące sieć, „zamrozili” atomy sodu, a następnie oświetlili je fluorescencyjnym laserem, co pozwoliło na uwidocznienie ich pozycji.
Zaobserwowane atomy, nazywane bozonami, tworzą grupy, które zachowują się jak fale, wspomniane „fale de Broglie”. W publikacji dotyczącej tych badań, opublikowanej w „Physical Review Letters”, naukowcy uchwycili również obrazy cząstek fermionów litu, które odpychają podobne cząstki zamiast się grupować.
Obserwacja atomów jest trudna ze względu na ich kwantową naturę, która uniemożliwia jednoczesne poznanie ich pozycji i prędkości. W komunikacie na temat tych odkryć Zwierlein porównuje osiągnięcie swojego zespołu do obserwacji chmur poprzez wykrywanie poszczególnych cząsteczek wody, z których się składają.
Źródło: livescience.com, Fot. AI
Mirosław Usidus