Folia z grzybów zamiast plastiku

Folia z grzybów zamiast plastiku
Półprzezroczysta folia, przypominająca tworzywa sztuczne, została stworzona z grzybów. Co więcej, tkanka grzybowa, z której powstał ten materiał, pozostaje wciąż żywa. Tworzywo to, jak można się spodziewać, jest biodegradowalne, a ponadto ognioodporne i jadalne. Może również wspomagać rozkład odpadów. Opracowali je badacze ze Szwajcarskich Federalnych Laboratoriów Materiałoznawstwa i Technologii (EMPA).

W swojej pracy naukowcy wybrali jedną z odmian pieczarki, która naturalnie rośnie na martwym drewnie. Wykorzystali cały grzyb, a nie tylko jego grzybnię. Szczep ten wytwarza dwie makrocząsteczki o unikalnych i użytecznych właściwościach: jedna z nich gromadzi się na granicach między cieczami, które się nie mieszają, a druga to rodzaj nanowłókna.

Z tych składników udało się stworzyć stabilną, jadalną emulsję, która może być wykorzystana do konserwacji żywności i kosmetyków, a także do poprawy ich konsystencji. Materiał ten można również zastosować do produkcji biodegradowalnych czujników wilgoci oraz bio-baterii grzybowych. Naukowcy opracowali także cienką folię o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Nowy materiał, o którym mówi się przede wszystkim, ma potencjał zastąpienia folii w plastikowych torebkach, które są obecnie jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska plastikiem.

Źródło: newatlas.com, Fot. AI

Mirosław Usidus