45-metrowy asteroid będzie można oglądać na żywo

45-metrowy asteroid będzie można oglądać na żywo
Gdy 2012 DA14 zbliży się już na te 34,1 tysiąca kilometrów od Ziemi, w teorii będzie go można wypatrzyć za pomocą niewielkiego teleskopu lub lornetki. Jednak prawdopodobnie chmury nie odpuszczą w piątek nad naszym krajem. Dlatego wypada polecić wyjście alternatywne - internetową transmisję na żywo dzięki międzynarodowej sieci teleskopów Gloria.

Jeśli jednak wolimy obserwacje w bardziej profesjonalnych warunkach, to np. w Warszawie wspólne obserwacje przelotu planetoidy organizuje Centrum Nauki Kopernik. Miłośnicy astronomii mogą zbierać się przed planetarium "Niebo Kopernika" od godz. 21. Wykorzystany zostanie duży teleskop, Taurus 400.

Transmisja na stronie projektu Gloria polegać będzie na pobieraniu zdjęć nieba w formacie JPG, w tzw. czasie rzeczywistym. Gloria, inna nazwa - Global Robotic-Telescopes Intelligent Array - to ogólnoświatowa sieć teleskopów robotów. W programie finansowanym ze środków Unii Europejskiej bierze udział 13 instytucji partnerskich z 8 krajów. Polskę reprezentuje Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Adres internetowy projektu i transmisji online: live.gloria-project.eu