Wyprawka klasy Hi-Tech - nowoczesne wyposażenie szkolne

Wyprawka klasy Hi-Tech - nowoczesne wyposażenie szkolne
e-suplement
Pomysł na szkołę bez tradycyjnych zeszytów i podręczników jest starszy niż epoka rozkwitu smartfonów i tabletów. W 2006 w amerykańskiej Filadelfii otwarto szkołę przyszłości – West Philadelphia’s School of the Future z laptopami na ławkach, bez papieru, kredy, tuszu i atramentu. Komputery wydawały się dość oczywistym sprzętem w tego typu projektach. Przed pojawieniem się iPada i rewolucją tabletową, tak właśnie wyobrażano sobie nowoczesną szkołę na wysokim poziomie technologicznym. Tablety Gdy rozpowszechniły się na rynku te bardzo podobne rozmiarami do zeszytów i podręczników urządzenia, okazało się, że mogą w znacznym stopniu umilić powrót do szkoły po wakacjach. Przynajmniej za pierwszym razem. Potem zapewne wejdą do szkolnej rutyny.

Dzięki takim funkcjom jak możliwość robienia notatek, czytanie książek, opcje nagrywania filmów, dźwięku czy robienia zdjęć, tablety stają się czymś więcej niż gadżetem – mogą pełnić funkcję pełnowartościowej pomocy naukowej, a dzięki personalizacji można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Co więcej, technologia sprawia, że mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi podręcznikami i zeszytami. Po wykorzystaniu przez jednego ucznia wystarczy wyczyścić aplikację z jego danych i mieć zupełnie nowy podręcznik dla kolejnego. Nauczycielom i rodzicom zapewne spodoba się funkcja szybkiego wyszukiwania w e-zeszycie ucznia.

Tablet przyda się też do notowania na zajęciach. Można na nim pisać nie tylko z użyciem klawiatury, ale także za pomocą palca lub rysika, co będzie równie szybkie jak pisanie ręczne. Zainstalowane programy dźwiękowe i graficzne sprawiają, że równie łatwo można na tablecie nagrać dźwięk, np. wykład, którego nie chce się nam notować, lub sfotografować wykres na tablicy. Uczniowie starsi i studenci docenią, że wszystkie notatki znajdą się w jednym miejscu zamiast w wielu różnych notatnikach i zeszytach. Bez konieczności kserowania i przepisywania można też będzie łatwo wymienić się zapiskami z innymi.

Specjalny tablet na potrzeby szkolnictwa - AmplifyTablet

O tabletach tylko dla szkół przeczytasz we wrześniowym numerze magazynu Młody Technik

Kinect, czyli gry w szkole

Wykorzystanie gier w edukacji to pomysł całkiem już stary. Jednak w ostatnich latach, wraz z pojawieniem się sensora ruchu i gestykulacji Kinect, firmy Microsoft (choć są inne, mniej znane, działające podobnie, urządzenia), pojawiły się całkiem nowe sposoby, aby urozmaicić i znacząco wzbogacić ćwiczenia podczas szkolnych lekcji. Warto przyjrzeć się kilku typowo szkolnym aplikacjom na platformę Kinect i Windows.

Zobacz, jak w przedszkolu może być wykorzystywany Kinect

Filmik o aplikacji Kinect Quiz

Więcej o aplikacjach na platformie Kinect i Windows przeczytaj we wrześniowym numerze magazynu Młody Technik

E-learning w Wielkim Zderzaczu

Tablety czy konsole do gier z sensorem ruchu to urządzenia już całkiem nieźle oswojone. Wielu sceptyków zaczyna się do nich przekonywać. Tymczasem w kotłach technologicznych innowacji gotują się jeszcze nowsze. Na przykład platformy rozszerzonej rzeczywistości (AR) i sprzęt taki jak Google Glass. Zobacz jak Andrew Vanden Heuvel stosuje platformę okularów Google w nauce fizyki Więcej o okularach Google czytaj we wrześniowym numerze magazynu Młody Technik

Cyfrowa szkoła – świat zupełnie nowych gadżetów

Do szkoły pełnej urządzeń przenośnych, zdigitalizowanej i multimedialnej, potrzeba często sporo dodatkowego oprzyrządowania. Np. delikatne i kosztowne tablety, iPady zwłaszcza, dobrze w uczniowskich teczkach zabezpieczyć. Dlatego powstają specjalne teczki, jak np. Folio firmy Booq dla iPada, eleganckie skórzane opakowanie z gumowymi amortyzatorami w środku.

Z wiedzy o losie uczniowskich toreb i niebezpieczeństwach czyhających na delikatne przedmioty w ich czeluściach wziął się pomysł na opancerzony pendrive LaCie RuggedKey 3, w którym 150 MB danych, jest dzięki przypominającej kłódkę obudowie.

Zobacz filmik o drukarce 3D w formie poręcznego ołówka 3Doodler

Więcej ciekawych gadżetów dla uczniów znajdziesz we wrześniowym numerze magazynu Młody Technik

Zrób to sam – stół multi-touch

Na koniec chcielibyśmy uświadomić czytelnikom MT, że samodzielne wykonanie zaawansowanej technologicznie pomocy naukowej jest prostsze niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Przekonują o tym polscy specjaliści działający w ramach technologicznej platformy edukacyjnej Natu Learn, którzy podzielili się w sieci informacjami, jak stosunkowo niedrogo i łatwo można zbudować stół w technologii „wielodotykowej” (multitouch). Stół zbudowany według ich wskazówek wykorzystywany jest np. na lekcjach języka angielskiego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku.

Zobacz, jak wygląda stół multi-touch

Więcej czytaj we wrześniowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn