Soczi – igrzyska sportu i nowoczesnej techniki
Opiekę technologiczną nad olimpiadą w Soczi sprawują najbardziej znane światowe marki. Na przykład Samsung Electronics uruchomił program Samsung Smart Olympic Games, mający uczynić z niej imprezę wyznaczającą standardy w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej. Dzięki aplikacji mobilnej Wireless Olympic Works (WOW) sportowcy, reprezentanci państw, pracownicy obsługi i fani na całym świecie będą mogli za pomocą smartfonów korzystać z bazy materiałów interaktywnych dotyczących każdej dyscypliny sportowej reprezentowanej na tych igrzyskach. Samsung Galaxy Note 3 ogłoszono oficjalnym telefonem zimowych igrzysk w Soczi. Zostanie on udostępniony wszystkim sportowcom biorącym udział w tej imprezie.
Od lat partnerem technologicznym olimpiad jest japoński Panasonic, dostawca rozwiązań audio-wideo. Firma zapewnia sprzęt do przekazu telewizyjnego podczas zawodów, telewizję monitorującą teren i odpowiadającą za bezpieczeństwo, wielkie telebimy LED umieszczone na arenach sportowych, systemy dźwięku w obiektach, setki wszędobylskich większych i całkiem małych kamer rejestrujących szczegóły sportowych rywalizacji.
Jedną z największych instalacji wideo będzie system ogromnych wyświetlaczy w Pałacu Łyżwiarstwa Figurowego „Góra Lodowa”. Widzowie będą mogli oglądać na wielkich ekranach dokładne zbliżenia, np. twarzy rywalizujących zawodników, powtórki w wysokiej jakości itd. Podobny system obserwacji i wyświetlania dla publiczności został zainstalowany w centrum saneczkarsko-bobslejowym „Sanki”.
Technologiczny wkład w olimpiadę ma również firma BASF. Jej udział nie będzie jednak tak widoczny, jak producentów sprzętu elektronicznego. Warto więc tu wspomnieć, że zastosowana przy wznoszeniu obiektów w Soczi pianka Elastopor-H ma przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej budynków przygotowywanych na olimpiadę.
Zerknijcie na filmy:
Ciąg dalszy tematu numeru znajdziesz w lutowym numerze magazynu Młody Technik