Dyski zewnętrzny SSD czy HDD. Wybieramy dodatkowy dysk do komputera

Dyski zewnętrzny SSD czy HDD. Wybieramy dodatkowy dysk do komputera
Co zrobić, gdy dysk twardy w komputerze lub laptopie zapełni się w 100%? Doskonałym rozwiązaniem jest zakup dysku zewnętrznego. W tej chwili oferta producentów dysków zewnętrznych jest bardzo bogata. Dyski zewnętrzne, tak jak wewnętrzne dzieli się przede wszystkim na HDD i SSD. Każdy z tych typów ma swoje plusy i minusy. W poniższym artykule szczegółowo tłumaczymy, o czym należy pamiętać przy zakupie odpowiedniego dysku zewnętrznego.

Dysk zewnętrzny - co to takiego?

Dysk zewnętrzny to dysk, który działa na dokładnie takich samych zasadach jak dyski stosowane wewnątrz komputerów czy laptopów. Najważniejsza różnica polega na tym, że są one umieszczane w specjalnej obudowie. 

W większości przypadków dysk zewnętrzny podłącza się z wykorzystaniem przewodu USB. W momencie podpięcia dysku zewnętrznego do komputera zyskujemy dostęp do wszystkich zgromadzonych na nim plików. 

Dyski zewnętrzne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Mianowicie: dyski zewnętrzne SSD oraz HDD. Na czym polegają różnice między tymi typami dysków?

Dyski SSD i HDD - czym się różnią?

Podział dysków zewnętrznych ze względu na wykorzystaną technologię przedstawia się następująco:

  • Dyski zewnętrzne HDD, czyli tzw. dyski talerzowe. Są to obecnie najpopularniejsze rodzaje dysków, jednak z roku na rok tracą powodzenie na rzecz nowszych dysków SSD. Są one tańsze od dysków SSD i w przeliczeniu oferują znacznie większą pojemność w tej samej cenie. Ich najważniejszą wadą jest fakt, iż są wyposażone w części mechaniczne, które są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Istotnym minusem dysków HDD jest także wolniejszy niż w przypadku dysków SSD zapis i odczyt danych, co jest ogromnym utrudnieniem, jeśli chcemy szybko zapisać na dysku znaczną ilość plików. 
  • Dyski zewnętrzne SSD, czyli tzw. dyski półprzewodnikowe. Są to dyski działające w oparciu o pamięć flash, czyli tak jak popularne pendrivey. Oferują one zdecydowanie szybszą prędkość zapisu i odczytu danych. Nie mają również części ruchomych, dlatego są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dyski tego typu pracują bezgłośnie. 

Dowiedz się więcej jaki dysk zewnętrzny wybrać? Ranking dysków zewnętrznych.

Do jakich celów wykorzystuje się dyski zewnętrzne?

Dyski zewnętrzne można wykorzystywać w bardzo różnych celach. Mianowicie: 

  • Zapisywanie plików, które nie mieszczą się na dysku twardym komputera. Gdy nie możemy zmienić dysku twardego w komputerze bądź dodać drugiego, wówczas dysk zewnętrzny jest najlepszą opcją. 
  • Przenoszenie znacznych ilości danych. Dyski zewnętrzne mają zazwyczaj większą pojemność, dlatego świetnie sprawdzają się do przenoszenia dużych plików, np. filmów w wysokiej rozdzielczości. 
  • Tworzenie kopii zapasowych. Jeśli chcemy w odpowiedni sposób zabezpieczyć nasze dane przed utratą w wyniku awarii bądź kradzieży komputera, warto wykorzystać możliwości, jakie oferuje dysk zewnętrzny.
  • Nagrywanie programów telewizyjnych. Gdy podłączymy dysk do telewizora, będziemy mogli zapisywać na nim swoje ulubione filmy i seriale, których nie możemy obejrzeć podczas regularnej emisji. 

ARTYKUŁ PARTNERA