Trzy wymiary na co dzień
Przywrócenie postaci i głosu nieżyjącego od lat rapera Tupaca Shakura podczas festiwalu Coachella w ub. roku uznano za taki sukces, że zachęceni producenci znanego programu TV ?X-Factor? postanowili zorganizować trójwymiarowy come-back wielkich gwiazd sprzed lat. To nie koniec a raczej dopiero początek szaleństwa 3D. Właściciele teatrów chcą przyciągnąć widownię reanimowanymi za pomocą nowoczesnych projektorów gwiazdami sceny sprzed nawet stu lat. Wkrótce więc pójdziemy być może do teatru na spektakl z udziałem Zbyszka Cybulskiego, a do filharmonii na koncert fortepianowy w wykonaniu Ignacego Paderewskiego.
Najbardziej jednak widoczny i obecny w masowej wyobraźni nurt technologii 3D to kino i telewizja. Miłośnicy trójwymiarowego obrazu oczekują skutecznego uwolnienia ich od konieczności używania specjalnych okularów, bez straty oczywiście na jakości wrażeń. Nad bezokularowym 3D pracuje się od dłuższego czasu, zwłaszcza w Korei.
Dostępne dotychczas technologie wymagały do 3D bez okularów dwóch projektorów lub jednego z nałożonym specjalnym filtrem. Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Południowej Korei pracują nad prostszą konstrukcyjnie wersją projektora 3D, który aktywnie wpływałby na polaryzację widocznego obrazu, przekazując w efekcie trójwymiarowy obraz do oka widza, bez potrzeby używania dodatkowych filtrów.
Rozwój technologii obrazu w 3D stwarza niezwykłe możliwości w rozrywce, na przykład w grach, symulatorach, wirtualnych światach. Te perspektywy są jeszcze ciekawsze, gdy pomyśli się o zastosowaniu przy tym gestykulacyjnych interfejsów typu Kinect i/albo wykorzystaniu elementów rozszerzonej rzeczywistości z wyświetlaczem podobnym do Google Glass.
Równolegle do prac nad trójwymiarem pełną parą idą prace nad jeszcze lepszą jakością obrazu. Na ubiegłorocznych targach IFA w Berlinie firma LG Electronics (LG) zaprezentowała pierwszy na świecie 84-calowy telewizor Ultra Definition (UD) 3D. Urządzenie zapewnia obrazu o rozdzielczości 8 mln pikseli (3840 na 2160) ? cztery razy większej w porównaniu z obecnie używanymi panelami telewizyjnymi Full HD. Stało się to możliwe dzięki opracowanej przez koreańską firmę technologii LG Triple XD Engine. Dodatkowa funkcja Resolution Upscaler Plus umożliwia odtwarzanie obrazów ze źródeł zewnętrznych, takich jak dyski twarde i urządzenia mobilne.