AVT5796 - selektor wejść audio z przełącznikiem obrotowym

AVT5796 - selektor wejść audio z przełącznikiem obrotowym
Selektor umożliwia przełączanie jednego z czterech niezależnych sygnałów do jednego wyjścia- -wejścia urządzenia za pomocą przełącznika obrotowego.

Urządzenie służy do przełączania czterech sygnałów audio do jednego wyjścia. Doskonale sprawdzi się jako selektor wejść do wzmacniacza. Zastosowanie miniaturowych przekaźników, jako elementów przełączających, gwarantuje, że parametry sygnałów, jak amplituda czy pasmo, pozostaną niezmienione.

Budowa i działanie

Schemat ideowy układu pokazano na rysunku 1. Selektor składa się z dwóch części. W skład pierwszej wchodzi przełącznik obrotowy służący do wyboru źródła sygnału wejściowego oraz diody LED sygnalizujące aktualne położenie przełącznika. Druga część to gniazda wejściowe oraz przekaźniki, które pełnią funkcję elementów przełączających. Mostek prostowniczy i stabilizator napięcia dostarczają napięcia 5 V do zasilania cewek przekaźników.

Rysunek 1. Schemat elektryczny układu

Montaż i uruchomienie

Selektor należy zmontować na dwóch płytkach drukowanych, których projekt pokazano na rysunku 2.

Rysunek 2. Schemat płytek PCB, wraz z rozmieszczeniem elementów

Montaż układu jest typowy i nie powinien przysporzyć problemów. Należy rozpocząć od elementów najmniejszych, a na końcu zamontować te największe.

Montując płytkę z przełącznikiem, w pierwszej kolejności należy przylutować złącze SV1 po przeciwnej stronie płytki. Dopiero później przełącznik obrotowy i diody LED. Po zmontowaniu obydwu płytek należy połączyć je ze sobą za pomocą przewodu. Do tego celu służą 2 złącza IDC, zaciskane na 6-żyłowy kabel taśmowy.

Wszystkie niezbędne części do tego projektu zawiera kit AVT5796 B, w cenie 78 zł, dostępny pod adresem: https://sklep.avt.pl/avt5796.html

EB

Zobacz także:

AVT5790 - stabilizator temperatury do szafki RTV
AVT5800 - timer godzinowy
AVT 5788 - Sterownik płynnego rozjaśniania i wygaszania oświetlenia LED sterowany włącznikiem