Lornetki astronomiczne i obserwacyjne

Lornetki astronomiczne i obserwacyjne
W większości przypadków lornetka postrzegana jest jako niewielki instrument optyczny pozwalający na prowadzenie obserwacji krajobrazów, przyrody, ptaków, księżyca, samolotów i innych mniej lub bardziej odległych obiektów. Lornetki do takich zastosowań są przeważnie niewielkich rozmiarów. Średnica obiektywów takich instrumentów wynosi nie więcej niż 50 mm, powiększenie jest dziesięciokrotne, a ich waga nie przekracza 1 kg. Mieszczą się w kieszeni lub plecaku i idealnie nadają się do prowadzenia spontanicznych obserwacji.  

Wielu pasjonatów obserwacji lornetowych coraz częściej sięga po przyrządy optyczne, których średnica wynosi 70 mm i więcej.  Są to głównie lornetki astronomiczne.

W sklepach optycznych w tej grupie lornetek znajdziemy lornetki o średnicach 70, 80, 125 i 150 mm.

Lornetki o średnicy 70 mm1171 16X70FMT SX2

Są to jeszcze lornetki w miarę mobilne. Przy powiększeniu 10x pozwalają na prowadzenie obserwacji z ręki. Inne modele tej średnicy o powiększeniu 16x już się czuje w rękach. Bez odpowiedniego podparcia lub lepiej statywu długo nie popatrzymy.

W tym rozmiarze szczególnie rekomendowane są lornetki Fujinon 10x70 FMT-SX2 oraz 16x70 FMT-SX2. Ta seria lornetek charakteryzuje się doskonałym japońskim projektem, 30 letnią gwarancją producenta oraz niesamowitą głębią ostrości. Lornetki serii FMT nie mają pokrętła centralnego ustawienia ostrości. Ostrość reguluje się dla każdego oka oddzielnie. Ustawiając raz ostrość mamy możliwość prowadzenia obserwacji bez potrzeby regulacji na odległość od ok. 20 m do nieskończoności.

Lornetki o średnicy 80 mmnr2-VIXEN ARK 1457nr3-BRESSER ASTRO 20x80 1552080_M1

Z taką średnicą zwykle są skojarzone powiększenia 16x, 20x i 30x. Flagowy przedstawiciel tej grupy to seria ARK japońskiej firmy VIXEN (ARK 16x80, ARK 20x80 i ARK 30x80). Wyprodukowane w Japonii, świetne optycznie, wyposażone w pokrętło centralnego ustawiania ostrości charakteryzują się idealnym współczynnikiem ceny do jakości.

Tańszy odpowiednik w tym rozmiarze, lornetka ASTRO 20x80 BRESSER to doskonała alternatywa dla dysponujących skromniejszym budżetem.

Lornetki tej średnicy wyposażone są w metalowy pręt z adapterem statywowym, który pozwoli na umieszczenie ich na dowolnym statywie fotograficznym.

Lornetka ASTRO 20x80 BRESSER występuje także w zestawie ze statywem.

Lornetka - VIXEN 20x80 HF2-BT81-A - pod tym symbolem kryje się doskonały, wyprodukowany w Japonii instrument optyczny wyposażony w montaż kołyskowy oraz statyw. Całość funkcjonuje bez zarzutu. Kierowanie lornetką na obiekty naziemne jak i na obiekty znajdujące się na niebie jest bardzo proste a mechanizmy przesuwu działają lekko i płynnie. Lornetka wyposażona jest w wymienne okulary o średnicy obsady 1,25”. Taka konstrukcja umożliwia zmianę powiększenia. Zakładając okulary o mniejszej ogniskowej uzyskamy większe powiększenie. Kątowa konstrukcja okularów poprawia komfort obserwacji obiektów położonych wysoko na nieboskłonie.

Lornetka - Fujinon 15x80 MT-SX – to wyprodukowana w Japonii lornetka odporna na warunki otoczenia. Doskonałe wyposażenie tarasów widokowych. Odpowiednia raczej od obserwacji naziemnych. Sprawdzi się także w obserwacjach nieba. nr4-VIXEN 20x80 HF2-1431

nr5-Fujinon-15x80-MT-SX-z-montazem_2890

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lornetki o średnicy 125 mm

Lornetka - VIXEN 30x125 HF2-BT81-A to większa siostra modelu o soczewce 80 mm. Wyższa moc zbierania światła sprawia, że jest to idealny instrument do obserwacji mgławic, gromad oraz obiektów o znacznych rozmiarach kątowych. Doskonale nadaje się również do oglądania planet i księżyca, które z jej pomocą ujawnią swoje detale. Wymienne, ustawione kątowo okulary, precyzyjne prowadzenie montażu oraz stabilny statyw pozwolą na komfortowe podziwianie atrakcji nocnego nieba.

nr6-Fujinon_25_150_MT_SX_2

Lornetki o średnicy 150 mm

Lornetka - Fujinon 25x150 MT-SX to największa, seryjnie produkowana lornetka. 1m długość tubusów oraz blisko 20kg masa (samej lornetki bez montażu i statywu) sprawia, że nie jest przenośny instrument.

To doskonała, o dużej mocy zbierania światła lornetka astronomiczna.

Oprócz amatorskich zastosowań wykorzystywana jest także przez służby cywilne oraz wojsko. Dla tych zastosowań może być wyposażona we wzmacniacze obrazu i wykorzystywana jako noktowizor.

Prowadzenie obserwacji, szczególnie przy pomocy dużych lornetek o dużym powiększeniu, jest możliwe przy wykorzystaniu stabilnego statywu. Współczesne statywy są lekkie i charakteryzują się dużą nośnością. Niemniej jednak znacznie lepsze rezultaty, możliwość precyzyjnego kierowania oraz odpowiednią stabilność i sztywność uzyskuje się umieszczając duże lornetki na montażach i statywach do teleskopu.

Szczególnie polecane są montaże azymutalne firmy GSO oraz montaże serii PORTA firmy Vixen. Stanowią one doskonałe platformy dla lornetek zapewniając prostą obsługę oraz komfortowe użytkowanie.

Duży wybór szyn oraz płyt typu L do montaży umożliwia umieszczenie na nich lornetek, lunet obserwacyjnych oraz małych teleskopów.

 

nr7-montaż GSO z lornetką ASTRO BRESSER 20x80 nr8-montaż PORTA II z lornetką ASTRO VIXEN 30x80 ARK