Chemiczny wulkan
Do przeprowadzenia próby potrzebny będzie porcelanowy tygielek (lub inne odporne na wysoką temperaturę naczynie) napełniony dichromianem(VI) amonu (NH4)2Cr2O7 (fotografia 1). Tygielek umieszczamy na szczycie piaskowego kopca imitującego stożek wulkaniczny (fotografia 2) i podpalamy pomarańczowy proszek za pomocą zapałki (fotografia 3). Już po chwili rozpoczyna się energiczny proces rozkładu związku, prowadzący do wydzielenia dużej ilości produktów gazowych, które rozrzucają porowaty tlenek chromu(III) Cr2O3 (fotografie 4, 5 i 6). Po zakończeniu reakcji wszystko wokół zasypane jest ciemnozielonym pyłem (fotografia 7).
Przebiegającą reakcję rozkładu dichromianu(VI) amonu możemy zapisać równaniem:
Przemiana jest reakcją utleniania-redukcji (tzw. reakcja redoks), podczas której dochodzi do zmiany stopnia utlenienia wybranych atomów. W tej reakcji utleniaczem (substancja, która przyjmuje elektrony i zmniejsza swój stopień utlenienia) jest chrom(VI):
Reduktorem zaś (substancja oddająca elektrony i w konsekwencji zwiększająca stopień utlenienia) jest azot zawarty w jonie amonowym (uwzględniamy dwa atomy azotu ze względu na tworzącą się cząsteczkę N2):
Ponieważ liczba elektronów oddanych przez reduktor musi być równa liczbie elektronów przyjętych przez utleniacz, pierwsze równanie mnożymy obustronnie przez 2 i bilansujemy liczbę pozostałych atomów tlenu i wodoru.