Budujemy aerostaty część 2, czyli jak zbudować duży, efektowny, latający model balonu napełniany ogrzanym powietrzem.

Budujemy aerostaty część 2, czyli jak zbudować duży, efektowny, latający model balonu napełniany ogrzanym powietrzem.
W pierwszej części został zamieszczony plan i opis małego, latającego modelu balonu. Teraz czas na większy model, któremu podczas startu zazwyczaj towarzyszy efekt WOW. Prezentowany model jest największą konstrukcją możliwą do wykonana z bibułki, zbudowanie jeszcze większego modelu wymagałoby zastosowania mocniejszego materiału na jego powłokę. Konstrukcja dużego modelu zasadniczo niewiele różni się od balonu opisanego poprzednio, ale wymaga dużo więcej pracy i cierpliwości. Ale za to prezentuje się bardzo efektownie i pięknie lata. Dobrze wykonany model w sprzyjających warunkach potrafi pokonać odległość nawet kilkunastu kilometrów.

Potrzebne materiały

Do budowy będą potrzebne: czterdzieści arkuszy gładkiej bibułki o wymiarach 50×70 cm, kleju do papieru w sztyfcie, dwie kartki z bloku technicznego i nożyczki, dodatkowo arkusz grubszego papieru lub kartonu do wykonania szablonu brytu.

Zaczynamy budowę

Wykonanie modelu rozpoczynamy od narysowania według załączonego planu i wycięcia szablonu brytu, ten element należy wykonać bardzo dokładnie, może posłużyć nam do zrobienia następnych balonów. Następnie sklejamy arkusze bibułki po cztery i układamy równo na dużym stole lub podłodze a na nich kładziemy szablon. Szablon do bibułki mocujemy spinaczami do bielizny i wycinamy bryty. Jednorazowo wycinamy wszystkie dziesięć brytów.

Sklejanie powłoki balonu

Sklejamy balon

Na stole zabezpieczonym folią rozkładamy pierwszy bryt, a następnie drugi przesunięty w bok o ok. 10 mm, powstałą zakładkę smarujemy klejem w sztyfcie i zaginamy, mocno dociskając miejsce klejenia. Wierzchni bryt zginamy na pół i układamy na nim, następny przesuwając w bok tak, aby uzyskać zakładkę, przyklejamy tak jak wcześniej.

Czynność powtarzamy, sklejając wszystkie 10 brytów.

Ostatniego brytu nie zginamy, tylko sklejamy na zakładkę z pierwszym brytem. Sposób klejenia pokazuje rysunek, a po sklejeniu powłoki balonu sprawdzamy, czy wszystkie miejsca są dokładnie sklejone.

Od dołu przyklejamy wzmocnienie z paska kartonu o szerokości 5…8 cm a górę zamykamy dwoma krążkami papieru z wklejoną między nie pętelką z grubej nitki. Pętelka jest niezbędna do przytrzymania powłoki balonu na wędce w pierwszej fazie napełniania gorącym powietrzem.

Latamy

Przed lotem należy sprawdzić, czy powłoka balonu jest właściwie sklejona i czy nie ma przedarć i ubytków. Próbnie balon można napełnić gorącym powietrzem w pomieszczeniu, używając elektrycznej nagrzewnicy (opalarki). Jednak najbardziej widowiskowe loty odbywają się na zewnątrz. W przypadku dużego modelu balonu poza gazowym kominkiem, potrzebować będziemy lekkiej tyczki (np. wędka) zakończonej haczykiem do podtrzymywania powłoki balonu w pierwszej fazie napełniania gorącym powietrzem. Do wypuszczenia balonu potrzebne są minimum dwie osoby, jedna podtrzymuje balon zaczepiony do tyczki, a druga przytrzymuje kołnierz balonu nad kominkiem. Po całkowitym napełnieniu powłoki balonu można odczepić tyczkę, natomiast balon dogrzewamy jeszcze przez chwilę i wypuszczamy w powietrze.

Balonowa manufaktura
Napełnianie balonu przy użyciu elektrycznej opalarki
Przed lotem na zewnątrz trzeba dokładnie sprawdzić powłokę
Próbny lot w pomieszczeniu

Ze względu na używanie do napełniania balonu palnika gazowego starty balonów muszą odbywać się pod nadzorem dorosłej osoby. Na miejsce startu wybieramy otwarty teren z dala od zabudowań, drzew i trakcji energetycznych.

Napełnianie balonu na zewnątrz
Tuż po starcie

Model wykonany zgodnie zamieszczonym planem może brać udział w zawodach, organizowanych corocznie przez część aeroklubów i stowarzyszeń modelarskich. 

Duży model balonu w locie

Zobacz także:

Budujemy aerostaty, czyli o tym, jak zbudować latający model balonu napełniany ogrzanym powietrzem

 

Mariusz Wrona