Studia czy samokształcenie?

Studia czy samokształcenie?
Mówi się, że w życiu jedyne dwie pewne rzeczy to śmierć i podatki. Od wielu lat o swoje miejsce na tej liście walczy informatyka, a konkretnie studia na tym kierunku. Już od dłuższego czasu jest to najchętniej wybierany kierunek studiów. Informatycy to nadal jedni z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Pracownicy tej branży to wciąż lepiej opłacani specjaliści na świecie. Wśród dziesięciu najbogatszych ludzi połowa zajmuje się szeroko pojętą branżą IT. Można by zatem rzec - NUDA. Sprawdźmy w takim razie czy może jednak coś się zmieniło.

Branża IT to wciąż przestrzeń, w której odnajdzie się niemalże każdy. Nie trzeba kończyć żadnej szkoły by zostać "komputerowcem". Wystarczy bazować na wiedzy i umiejętnościach. Te natomiast można zdobyć spędzając godziny przed ekranem komputera i samodzielnie szlifując swoje umiejętności.

Dryg i pasja. Jeśli jest się w posiadaniu tych dwóch elementów to swobodnie można znaleźć tu miejsce dla siebie, tym bardziej, że branża poszukuje osób do wąskich specjalności. Jeśli jednak brakuje nam wskazówki lub wiedzy na temat tego jak rozwijać konkretne zdolności, z pomocą przychodzą liczne kursy. Oferta szkoleniowa od wielu lat systematycznie rośnie, a z nią zainteresowanie tematyką IT.

Skutecznie prowadzone kampanie reklamowe przyciągają osoby zainteresowane zmianą pracy i zwiększeniem swoich zarobków. Bazując na obietnicach firm szkoleniowych, w krótkim czasie można zostać specjalistą zarabiającym niemałe pieniądze. Firmy zapewniają, że programista może zostać niemalże każdy. Informacje na temat wysokości zarobków wciąż zadziwiają kolejne osoby, dlatego nie dziwi fakt, że kursy takie cieszą się dużą popularnością. Studiowanie to już zupełnie inna bajka.

Tutaj również zdobywa się umiejętności pod okiem specjalistów i fachowców co daje możliwość podjęcia ciekawej i dobrze opłacanej pracy. Różnicą jest natomiast to, że poza rozwijaniem wiedzy z zakresu IT poszerza się swoje umiejętności o zagadnienia poboczne, które współgrają z informatyką i pozwalają zwiększyć zakres kwalifikacji. Zastosowanie informatyki jest olbrzymie, dlatego my skupimy się jedynie na łączeniu jej z przedmiotami technicznymi, natomiast należy pamiętać, że wykwalifikowany informatyk znajdzie dla siebie prace niemalże wszędzie.

Na studiach technicznych, w zależności od wydziału, można zdobywać wiedzę z zakresu informatyki, wzbogaconą o takie treści jak na przykład: analiza matematyczna, statystyka czy fizyka. Studia, poza wiedzą pozwalają uzyskać tytuł naukowy, który często staje się kluczem otwierającym wiele drzwi. By jednak były to dobre drzwi, należy wybrać uczelnie, która nie tylko z nazwy będzie się zajmować tematem z zakresu IT, ale rozwinie go na tyle, że absolwent będzie mógł się pochwalić w równym stopniu wiedzą teoretyczną co praktyczną.

Uczelnie

W określaniu tego, które uczelnie są warte uwagi, bardzo przydają się wszelakie rankingi. Oprzemy się na rankingu portalu perspektywy.pl opublikowanym w 2019 roku. Od kilku lat Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie z Wydziałem Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji pnie się w górę by w 2019 roku wylądować na szczycie tabeli. Tuż za nią plasuje się Politechnika Warszawska z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych, a na trzecim miejscu AGH i Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Niezmiennie od kilku lat w ścisłej czołówce znajdują się te dwie uczelnie, tylko nieznacznie zmieniając pozycje między sobą. W pierwszej dziesiątce AGH i Politechnika Warszawska pojawi się jeszcze dwa razy, co świadczy o tym, że ich wydziały zdominowały ranking. Miejsce dla siebie znalazły tu jeszcze: Politechnika Wrocławska i Gdańska. Nie oznacza to, że uczelnie na niższych miejscach w tabeli nie zasługują na zainteresowanie. Zdecydowanie zachęcamy do zaznajomienia się z ofertą wszystkich interesujących (chociażby ze względu na lokalizację) i wybrania tej, która spełnia większość stawianych jej wymagań.

Rekrutacja

Wybierając uczelnie warto sprawdzić jak duża będzie konkurencja, a tym samym jak duże szanse są na dostanie się na wymarzony kierunek. Nie da się ukryć, że już samo fantazjowanie o Informatyce podnosi poziom trudności bo od wielu lat jest to najczęstszy wybór kandydatów na studia. Za przykład posłuży nam Politechnika Krakowska. W rekrutacji 2019/2020 na jedno miejsce na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji było aż 12,48 chętnych, na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej - 6,53 osoby na jedno miejsce, na Wydziale Mechanicznym - 6,78 osoby na miejsce.

Dostanie się na studia pierwszego stopnia na państwowej uczelni nie będzie łatwym zadaniem. Dlatego też ważne jest by kandydat "liczył siły na zamiary" wybierając szkołę, o której indeks się stara.Takiego problemu nie powinno być w przypadku wspomnianych wcześniej kursów. Co prawda, by dostać się na niego nie wystarczy zapłacić.

Szkoła przeprowadza z kandydatami rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której sprawdza poziom znajomości języka angielskiego, a także umiejętność logicznego myślenia. Są to umiejętności niezbędne do tego by zająć się programowaniem, ale silna motywacja okraszona umiejętnością analitycznego myślenia i znajomością angielskiego na poziomie B1 otwiera drogę do rozwoju. W tym wypadku firmy mają dla klientów różne propozycje.Od dwuletnich szkół z weekendowym trybem nauczania po sześciotygodniowy kurs realizowany od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie + prace domowe. W związku z tym, że zapotrzebowanie na programistów jest wciąż duże, to kursów i szkoleń w tym zakresie także jest sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Nauka

W tym aspekcie również zmian brak, ale z pewnością nie jest to zła wiadomość. Studia trwają 3,5 roku na "inżynierce", 3 lata na licencjacie. W zależności od uczelni można dokonać różnego wyboru specjalizacji. I tak na przykład na Politechnice Poznańskiej studenci mogą skorzystać spośród następujących: Gry i technologie internetowe, Internet przedmiotów, Inteligentne systemy wspomagania decyzji, Inteligentne technologie informatyczne, a dla porównania na Politechnice Wrocławskiej studenci dostają w ofercie: Danologię, Inżynierię oprogramowania, Projektowanie systemów informatycznych, Zastosowanie specjalistycznych technologii informatycznych.

Oczywiście zakres specjalności do wyboru zależy nie tylko od uczelni, ale także, a może przede wszystkim od wydziału, na którym informatyka jest wykładana. Dlatego zaleca się sumienną analizę oferty, tak by wybrać dla siebie najlepszą opcję. Jeśli natomiast chodzi o poziom nauczania, to w zasadzie większość absolwentów chwali sobie szkoły. Niewiele osób narzeka na wygórowane wymagania. Tak naprawdę, poziom trudności zależy od uczelni.

Z pewnością w trakcie studiów znajdzie się czas na rozwijanie się na polu towarzyskim. Wracając na aulę - informatyka to matematyka, matematyka i raz jeszcze matematyka. Co za tym idzie od studentów wymaga się logicznego myślenia. W trakcie studiów inżynierskich można spodziewać się: 45 godzin analizy matematycznej i algebry liniowej, 60 godzin metod probabilistycznych i statystyki, 60 godzin matematyki dyskretnej oraz po 45 godzin fizyki i nauk technicznych.

Na studiach licencjackich rozkład godzinowy trochę się zmienia. Próżno szukać fizyki i nauk technicznych, natomiast liczba czasu, którą należy poświęcić matematyce pozostaje taka sama.Znajomość języka angielskiego jest na tym kierunku niezbędna. Dlatego trzeba sobie zarezerwować trochę czasu na dodatkowe lekcje. Ponadto warto także rozwijać biegłość w posługiwaniu się językami programowania. Trudno jest nauczyć się ich w tracie studiów, więc trzeba zrobić wszystko by umiejętność ta była kompletna.

Praca

Na co może liczyć absolwent? Z pewnością na zatrudnienie. Specjaliści IT są na wagę złota, więc praca dla nich zawsze się znajdzie. Zarobki w tej branży należą do jednych z najwyższych w Polsce, dlatego też kolorowo wygląda przyszłość absolwenta Informatyki. Należy jednak zauważyć, że widełki płacowe są tu dosyć spore.

Młodszy specjalista na początku swojej kariery może liczyć na niecałe 3000 zł netto, specjalista do spraw programowania zarobi nie mniej niż 5000 zł netto. Górne stawki to kwoty rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych. Praca w tej branży to nie tylko tak bardzo popularne dzisiaj programowanie. To także: administrowanie sieciami informatycznymi, bazami danych, testowanie gier komputerowych czy webmastering. Możliwości są o wiele większe gdyż posiadając odpowiednie umiejętności można szukać pracy niemalże wszędzie. Od zakresu tych umiejętności, a także od doświadczenia zawodowego będzie także zależała wysokość zarobków.

A więc, czy coś się zmieniło? Niewiele. Informatyka to wciąż łakomy kąsek dla wszystkich, którzy szukają dobrze płatnej pracy, to także kierunek studiów, na który nadal trudno się dostać. Mijają lata, a jest to ciągle dobry wybór dla osób, które mogą pochwalić się analitycznym i logicznym myśleniem, z drygiem do komputerów. Nie zmienia się również to, że całą odpowiedzialnością polecamy ten kierunek.