Inżynieria wzornictwa przemysłowego

Inżynieria wzornictwa przemysłowego
Bijący rekordy popularności serial "Gra o tron" opowiada o walce o władzę. Tytułowy tron jest uosobieniem dominacji, ale jego konstrukcja składająca się ze stopionych ze sobą mieczy, jest metaforą cierpienia jakie niesie ze sobą sprawowanie władzy. W rzeczywistości królowie i władcy tego świata zlecali wykonanie dla siebie mebla nie tyko majestatycznego, ale i wygodnego. Takiego, który będzie dowodem ich potęgi oraz pozwoli godzinami przyjmować interesantów. Gdy król Francji, Ludwik XIV mościł się na wygodnym tronie, pokrytym czerwonym adamaszkiem, jego dwór stał i podziwiał Króla Słońce. Jedynym wyjątkiem były wysoko urodzone damy dworu. Ta miały do dyspozycji taborety. Współcześnie znamy je jako pamiątki minionej epoki, meble naszych babć i dziadków, które wracają do nas będąc nieodłącznym elementem m.in. stylu art. deco. Tron tak jak i taboret może być piękny, wygodny i użytkowy, ale też może wywoływać odrazę i ból fizyczny. Wszystko zależy od projektanta. Zapraszamy na Wzornictwo Przemysłowe.

Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego to propozycja skierowana do osób posiadających szeroki zakres umiejętności. Tu nie wystarczy być prymusem na wzór Alberta Einsteina, ani współczesnym Andy Warholem. To kierunek dla osób, które potrafią połączyć wiedzę z zakresu nauk ścisłych z uzdolnieniami artystycznymi, niczym Leonardo di ser Piero da Vinci. Nie każdy posiada w sobie wewnętrzny talent do wszystkiego, a już na pewno nikt nie wie wszystkiego. Dlatego, zadaniem uczelni jest podanie treści do realizacji przez studentów, tak by uzyskać równowagę pomiędzy plastycznym i technicznym obszarem zainteresowań. Dzięki tak zbalansowanemu programowi nauczania, przyszli absolwenci mają możliwość popuszczenia wodzy artystycznej fantazji, jednocześnie nie zapominając o specyfikacjach technicznych, ergonomii, ekonomii, ekologii oraz o skutecznym zarządzaniu procesem projektowania.

Uczelnie wspomagają kształtowanie umiejętności i wiedzy niezbędnej do wykonywania zawodu inżyniera projektanta. Ich działania są skutecznie i efektywnie dzięki zintegrowaniu oddziaływań i współpracy specjalistów różnych dziedzin. Tak odbywa się to na przykład w Krakowie, gdzie pracownicy Politechniki łączą siły z wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych. W mieście Kraka, studenci studiów uzupełniających mają możliwość połączenia nauki na ASP z Politechniką w Mediolanie lub Eindhowen. Nie dla się ukryć, że takie studiowanie może okazać się nie tylko efektywne, ale i efektowne.

Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego to kierunek, który można studiować na kilku Politechnikach w Polsce. W tym przypadku, dostanie się na studia wydaje się być bardziej skomplikowane niż zwykle to bywa na studiach inżynierskich. Kandydat powinien być przygotowany na przedstawienie swojego portfolio, w skład którego wchodzić będą szkice projektowe, a także prace plastyczne (dokładnego zestawu zalecamy szukać na stronach uczelni, gdyż w zależności od szkoły będzie on inny). To czego także należy się spodziewać, to egzamin z rysunku. Nikt nie chciałby czuć się zaskoczony w trakcie nauki, że wymaga się od  niego umiejętności przewyższających dostępne kompetencje. Taki egzamin pozwoli szybko zweryfikować czy faktycznie jest to słuszny wybór kierunku. O pozytywnym przejściu procesu rekrutacji będą decydowały także wyniki egzaminu dojrzałości.

Studia na tym kierunku to duże wyzwanie dla wszystkich, którzy nie czują się dobrze, zarówno w  tematyce inżynierskiej jak i artystycznej. Nad wszystkim jak zwykle niepodzielnie władzę sprawuje Królowa nauk, czyli matematyka. Jak przystało na kierunek techniczny jest jej tutaj na tyle dużo by zajęcia z rysunku nie zdominowały programu nauczania. Wspierają ją w tym: chemia, fizyka, budowa maszyn, materiałoznawstwo, geometria wykreślna, inżynieria jakości, technologie informatyczne, modelowanie właściwości fizycznych i  chemicznych. Po drugiej stronie znajdziemy między innymi wspomniany rysunek, fotografię, historię sztuki i designu. Jednak to matematyka często przyprawia o  zawrót głowy i pokazuje wszystkim, kto tu rządzi.

W trakcie nauki należy spodziewać się licznych warsztatów, olbrzymiej ilości prac plastycznych i projektów, które w dużym stopniu będą odpowiadały za być albo nie być studenta IWP. Czas spędzony na studiach warto podzielić na realizowanie obowiązkowego materiału i na samokształcenie. Dobrą inwestycją jest samodzielne rozwijanie umiejętności wykorzystywania w pracy programów do obróbki graficznej, gdyż próżno szukać w szkole ćwiczeń w wystarczającym zakresie, a jest to umiejętność konieczna w pracy inżyniera projektanta. Należy przy tym wspomnieć, że studentowi przyda się w trakcie nauki solidny sprzęt komputerowy, który sprosta wymogom programów projektowych i obliczeniowych.

Nie na wszystkich uczelniach pojawia się taka możliwość, ale niektóre oferują w trakcie nauki wybór specjalizacji, tym samym jeszcze bardziej ukierunkowując przyszłego absolwenta. Przykładem niech będzie Politechnika Poznańska, która ma w swojej ofercie dwie specjalności: Inżynieria wzornictwa przemysłowego oraz Inżynieria wzornictwa motoryzacyjnego. Ta druga w szczególności trafi do osób chcących zostać następcą Battisty Pininfariny. Warto jednak wspomnieć, że firma włoskiego projektanta samochodów, takich jak na przykład: Maserati, Bentley czy Alfa Romeo, zajmuje się również projektowaniem jachtów, pociągów, rowerów i sprzętu AGD. Tym samym, miłość do motoryzacji nie musi zamykać drogi do projektów związanych z innymi dziedzinami życia.  

Praca po ukończeniu Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego czeka przede wszystkim w biurach projektowych. Przeglądając serwisy oferujące pracę, swobodnie odnajdziemy ogłoszenia dla absolwenta tego kierunku. Niestety, większość ofert skierowana jest do osób z minimum dwuletnim doświadczeniem w zawodzie. Powinno być to sygnałem dla wszystkich studentów, by już w trakcie nauki rozpoczęli poszukiwania możliwości rozwinięcia umiejętności w praktyce. Z pomocą przychodzą praktyki i staże. Na szczęście te ostatnie, co raz częściej są płatne, więc poza uzyskaniem doświadczenia, można liczyć na delikatną poprawę sytuacji materialnej. Pracodawcy oczekują także znajomości języków obcych, umiejętności projektowania w 3D, posługiwania się programami graficznymi, a także często prawa jazdy kategorii B. Ostatnia z wymienionych kwalifikacji niezbyt odnosi się do projektowania, ale wskazuje na to, że od projektanta wymaga się także podróży służbowych. Wynagrodzenie na jakie może liczyć inżynier projektant oscyluje w okolicach 7500 - 8000 zł brutto, z założeniem, że w miarę rozwoju umiejętności, pensja może rosnąć.

Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego to idealny kierunek dla każdego kto chciałby połączyć talent artystyczny, kreatywność i wyobraźnię ze smykałką do przedmiotów ścisłych. Mówi się, że w byciu artystą największą sztuką jest przeżyć z wykonywanego zawodu. Artysta inżynier nie powinien mieć z tym większego problemu. Jemu ta sztuka powinna się udać, a satysfakcja płynąca z wykonywania zawodu może odwdzięczyć się za lata poświęcone na, skądinąd przyjemnej, nauce. Zdobywanie wiedzy na kierunku oferującym doznania artystyczne dostarcza wielu pozytywnych wzmocnień. Kształtuje kreatywność, która przekłada się nie tylko na przygotowywane prace, ale także na rozwijanie relacji towarzyskich. Tym samym życie studenckie na tym kierunku jest wyjątkowo bogate. Zapraszamy na IWP. 

Michał Pacholski