Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Szachowe mistrzostwa Polski seniorów 2019

Szachowe mistrzostwa Polski seniorów 2019
Szachy to sport dla wszystkich - zarówno młodych, jak i starszych miłośników tej królewskiej gry. W listopadzie odbędą się w Bukareszcie kolejne seniorskie mistrzostwa świata, a w kwietniu zorganizowano w Ustroniu krajowe mistrzostwa dla seniorek i seniorów. Zawody rozegrano w trzech kategoriach dla mężczyzn (55+, 65+, 75+) i jednej dla kobiet (50+). Wszystkie cztery grupy grały najpierw razem w kategorii open, a potem były odrębnie klasyfikowane.

Mistrzostwa świata seniorów, nazywane też czasami mistrzostwami "weteranów", rozgrywane są od roku 1991.

Mistrzostwa świata seniorów

W pierwszych kilkunastu edycjach wyłaniano mistrzynie świata szachistek powyżej 50. roku życia oraz mistrzów powyżej 60-tki. W 2014 r. zmieniono kryteria wiekowe. Odtąd medale przyznawane są w dwóch grupach wiekowych - powyżej 50 i 65 lat (zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn).

W gronie dotychczasowych zwycięzców znajdują się zarówno byli mistrzowie świata w szachach klasycznych - Nona Gaprindaszwili i Wasilij Smysłow, jak też wielu pretendentów do tego tytułu.

Podczas ostatnich mistrzostw (dwudziestych dziewiątych), rozegranych w 2018 r. w Bled, w Słowenii, czeski arcymistrz Vlastimil Jansa wygrał w kategorii 65+, mając 76 lat, a słynna gruzińska szachistka Nona Gaprindaszwili zwyciężyła w grupie kobiet 65+, mając 77 lat! W kategorii 50+ najlepsi okazali się arcymistrz Karen Movsziszian z Armenii i luksemburska arcymistrzyni pochodzenia kazachskiego Elvira Berend (1).

1. Zwycięzcy ubiegłorocznych mistrzostw świata seniorów w Bled, w Słowenii (fot. wscc2018.european-chessacademy.com)

Wśród polskich reprezentantów największe sukcesy w mistrzostwach świata seniorów odnosiła Hanna Ereńska-Barlo (2), która w 2007 r. zdobyła tytuł mistrzowski, a w latach 1998 i 2005 była wicemistrzynią.

2. Hanna Ereńska-Barlo, 2013 (fot. Przemysław Jahr)

W tym roku indywidualne mistrzostwa świata seniorów odbędą się w Bukareszcie, w dniach 11-24 listopada (3). Informacje o rozgrywkach można znaleźć na stronie internetowej https://worldseniors2019. com. Następna edycja, już trzydziesta, zaplanowana została w terminie 6-16 listopada 2020 r., we włoskim Asyżu.

3. Następne mistrzostwa świata seniorów rozegrane zostaną w RIN Grand Hotel w Bukareszcie, w listopadzie 2019 r.

Mistrzostwa Polski seniorów

Pierwszy turniej o mistrzostwo Polski seniorów (czyli szachistów powyżej 55 lat) odbył się w roku 1995, w Jarosławcu. Kobiety (zawodniczki powyżej 50 lat) startują w imprezie wspólnie z mężczyznami, ale są klasyfikowane odrębnie.

Po trzyletniej przerwie - w latach 2014-2016 - mistrzostwa odbyły się w Ustroniu, między 2 a 9 kwietnia 2017 r., i rozegrano je w nowej formule. Od tamtej pory zawody rozgrywane są już corocznie w Ustroniu, w jednej grupie open, systemem szwajcarskim, na dystansie dziewięciu rund, a graczy klasyfikuje się w grupach 75+, 65+, 55+ i 50+ (kobiety).

W dotychczas rozegranych dwudziestu dwóch mistrzostwach ośmiokrotnie zwyciężała Lucyna Krawcewicz, a pięciokrotnie Jerzy Kot.

III Mistrzostwa Polski Seniorów, Ustroń-Jaszowiec, 2019

4. Uczestnicy III Mistrzostw Polski Seniorów w Szachach (fot. Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM Ustroń)

W turnieju uczestniczyło 171 zawodników, w tym dziewięć kobiet (4). Honorowy patronat nad zawodami objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który ufundował puchary i medale dla najlepszych uczestników w czterech grupach (5). Głównej rywalizacji, wspieranej przez Miasto Ustroń i Grupę Mokate, jak co roku towarzyszył turniej przedszkolaków i dzieci do 10 lat, z Ziemi Cieszyńskiej i Rybnika (6).

5. Puchary i medale dla zwycięzców (fot. Jan Sobótka)
6. Turniej przedszkolaków i dzieci do lat 10 (fot. Jan Sobótka)

W kategorii 55-65 lat mistrzem Polski seniorów został mistrz FIDE Henryk Seifert przed Mirosławem Sławińskim i mistrzem międzynarodowym Janem Przewoźnikiem (7).

7. Zwycięzcy mistrzostw w kategorii 55-65 lat (fot. Jan Sobótka)

W kategorii 66-75 lat wygrał Piotr Gasik przed mistrzem FIDE Ryszardem Grossmanem i Kazimierzem Zowadą (8).

8. Piotr Gasik (po prawej) - mistrz Polski seniorów w kategorii 66-75 lat i wicemistrz Ryszard Grossman (fot. Jan Sobótka)

W kategorii powyżej 75 lat zwyciężył mistrz FIDE Władysław Pojedziniec przed Januszem Węglarzem i Sławomirem Krasowskim (9). Najstarszymi uczestnikami turnieju okazali się, wśród mężczyzn, 92-letni Michał Ostrowski z Łańcuta, a wśród kobiet 81-letnia Lucyna Krawcewicz.

9. Zwycięzcy mistrzostw w kategorii powyżej 75 lat (fot. Jan Sobótka)

Mistrzynią Polski została mistrzyni międzynarodowa Liliana Leszner przed Lidią Krzyżanowską-Żądło i mistrzynią FIDE Elżbietą Sosnowską. Czwarte miejsce zajęła Lucyna Krawcewicz - dotychczasowa ośmiokrotna krajowa mistrzyni seniorek.

10. Zwyciężczynie mistrzostw Polski seniorek (fot. Jan Sobótka)

Sędzią głównym turnieju był doświadczony sędzia klasy międzynarodowej Jacek Matlak, który wraz z zespołem arbitrów z dużą rozwagą i obiektywizmem przeprowadził zawody. Dodajmy, że organizatorami mistrzostw jest grupa pasjonatów - seniorów 50 plus: Piotr Bobrowski, Jan Jałowiczor i Paweł Halama. To emerytowani zawodnicy, którzy z miłości do "królewskiej gry" organizują turniej honorowo, nieodpłatnie.