Radosław Wojtaszek najlepszy na wyspie Man!
Radosław Wojtaszek, były mistrz świata i Europy do lat 18, pomimo młodego wieku (13 stycznia ukończy 32 lata) jest od szeregu lat czołowym zawodnikiem reprezentacji Polski. Wokół niego zbudowany też został specjalny program szkoleniowy dla najzdolniejszej polskiej młodzieży "Wojtaszek Comarch Team", którego członkiem był m.in. Jan-Krzysztof Duda - największa nadzieja polskich szachów i najlepszy obecnie szachista na świecie do lat 20.
W latach 2008-2014 Wojtaszek pracował jako sekundant poprzedniego mistrza świata, indyjskiego arcymistrza Viswanathana Ananda. W styczniu 2015 r. w trzeciej rundzie turnieju Tata Steel Masters, w Wijkaan Zee, pokonał mistrza świata, Norwega Magnusa Carlsena. W powojennej historii polskich szachów zwycięstwo nad aktualnym mistrzem świata miało miejsce po raz pierwszy!
W lipcu 2017 r. w Dortmundzie Wojtaszek wygrał turniej kołowy Sparkassen Chess Meeting, w którym uczestniczyło ośmiu zawodników należących do światowej czołówki (1). W pokonanym polu zostawił m.in byłego mistrza świata Władimira Kramnika i francuskiego arcymistrza Maxime’a Vachiera-Lagrave. Było to pierwsze zwycięstwo Polaka w super arcymistrzowskim turnieju kołowym od czasów przedwojennych zwycięstw Akiby Rubinsteina.
Turnieje szachowe na wyspie Man
Man to wyspa w archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim, między Wielką Brytanią i Irlandią (2). Chociaż jej władze uznają zwierzchnictwo monarchy brytyjskiego, noszącego tytuł "Lord of Mann", to wyspa zachowała daleko idącą autonomię - nie jest integralną częścią Wielkiej Brytanii, nie podlega ustawodawstwu brytyjskiemu i nie ma swojego przedstawiciela w parlamencie brytyjskim. Ma za to własny, dwuizbowy parlament, działający nieprzerwanie od 979 r., jak również własną flagę, godło, hymn i walutę.
Od 2014 r. odbywa się na niej coroczny Isle of Man International Chess Tournament, z udziałem czołówki światowej - jeden z najsilniejszych turniejów typu open na świecie (3). Rok temu imprezę wygrał Magnus Carlsen, który teraz nie wystąpił tylko dlatego, że za kilka tygodni czekał go mecz o obronę tytułu. Najlepszym graczem tegorocznej edycji został… Radosław Wojtaszek!
W turnieju wzięło udział 165 zawodników, w tym 75 arcymistrzów, z których aż 20 miało ranking ponad 2700. Po dziewięciu rundach nasz arcymistrz dzielił 1-2 miejsce z reprezentującym Azerbejdżan, a pochodzącym z Łotwy, Arkadijem Naiditschem. W pierwszej rundzie dogrywki (dwie partie błyskawiczne) padł remis 1:1 i o wszystkim decydował "Armagedon". W tego typu rozstrzygnięciach, decydujących o wyniku turnieju, białe mają zazwyczaj pięć minut na rozegranie partii, a czarne cztery, ale w przypadku remisu to czarne zwyciężają. Po 37 ruchach Polak pewnie wygrał białymi.
Wielki sukces w Isle of Man (tabela 1) odniosła również żona Radosława Wojtaszka - 25-letnia arcymistrzyni Alina Kaszlinska. Zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet i wypełniła normę na tytuł męskiego arcymistrza (4).
Rosjanin Arkadij Dworkowicz wybrany na prezydenta FIDE
56-letni miliarder Kirsan Ilumżynow (ros. Кирсан Илюмжинов) pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) od roku 1995, a jednocześnie przez wiele lat sprawował władzę w rosyjskiej autonomicznej republice Kałmucji.
W trakcie tegorocznej Olimpiady Szachowej w Batumi odbył się 89. kongres FIDE, na którym wybrano nowego prezydenta.
Do udziału w kongresie nie został zaproszony Ilumżynow, któremu Komisja Etyki FIDE zarzuciła, że naruszył przepisy statutu, stawiając swoje interesy ponad interesami Międzynarodowej Federacji Szachowej.
Do walki o fotel prezydenta stanęło więc trzech kandydatów:
- Arkadij Dworkowicz - były wicepremier Federacji Rosyjskiej (2012-2018) i szef Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 (5);
- Mistrz międzynarodowy Georgios Makropoulos z Grecji - dotychczasowy wiceprezydent FIDE;
- Arcymistrz Nigel Short z Anglii - pretendent do tytułu mistrza świata PCA z roku 1993.
Short tuż przed głosowaniem wycofał się i poprosił swoich zwolenników, aby oddali głosy na Rosjanina. Ostatecznie Dworkowicz pokonał Makropoulosa stosunkiem głosów 103:78.
Jednym z wiceprezydentów FIDE został Łukasz Turlej, członek Zarządu Polskiego Związku Szachowego (6).
dr inż. Jan Sobótka